Општини

Велешкото Обвинителство ја расчистува сообраќајната несреќа во која загина 30-годишен мотоциклист

Основното јавно обвинителство од Велес работи на расчистување на сообраќајната несреќа што се случи вчера околу 16:40 часот на автопатот Гевгелија-Скопје на оддалеченост од 6,5 километри по мостот Виничани, во која учествувало патничко моторно возило […]

Македонија

Државниот градежен инспекторат врши контроли на охридско-струшкото крајбрежје

Инспектори од Државниот градежен инспекторат денеска почнаа контрола на плажите на охридско-струшката ривиера, информира министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Целта, според него, е да се констатира дали има неправилности на плажите, кои беа […]

Македонија

Штип најтранспарентна општина во земјава

Општина Штип е најтранспарентна општина во држвата, според извештајот од проектот „Следење на принципите на јавна администрација во зачувување на вредностите на добро управување“, финансиран од ЕУ. Раководителот на Секторот за јавни дејности во Општина […]

Бизнис

Два милиони денари за инвестирање во рурален туризам

За инвестиции во рурален туризам годинава Министерството за економија ќе финансира проекти со вкупна вредност од два милиони денари. Ова на денешната средба пред сопствениците на туристичките капацитети од Источна Македонија го соопшти раководителот на […]

Култура

„Црвенкапа“ во нова продукција премиерно во Велешкиот театар

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од  Велес денеска напладне за организирана посета од ученици премиерно ја изведе претставата „Црвенкапа“ адаптирана од Сашо Димоски и во режија на Деан Дамјановски. Се работи за современа адаптација на добропознатата […]

Бизнис

Редовни авионски линии на „Визер“ од Малме и Милано до Охрид

На охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ денеска слета првиот авион на компанијата „Визер“ на нововоспоставената линија од Охрид до Малме, шестиот по големина град во Скандинавија. Утре на охридскиот аеродром ќе се реализира и првиот […]

Македонија

Во Битола саем на невладини организации

Меѓународната недела на граѓанското општество во Битола ќе се одбележи со Саем на невладини организации чиј домаќин и организатор на битолската граѓанска организација e СФЕРА Македонија. На денешниот Саем во Битола ќе се претстават Здруженија […]

Култура

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

Меѓународната асоцијација на кинематографи ИМАГО во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ свечено му врачи награда за исклучителен придонес во промоцијата на филмската уметност. Фестивалот […]

Македонија

Еуромакс ресоурцес“ на информативна средба со жители од Босилово и Ново Село

„Еуромакс рeсоурцес“, концесионер на рудникот за бакар „Иловица-Штука“,синоќа одржа неформална информативна средба со жители од општините Босилово и Ново Село. На средбата присутните беа запознати со потенцијалите за вработување и соработка со рудникот. Според Никола […]

Македонија

Општина Аеродром ја реорганизира службата за комунална чистота

Во присуство на повеќе жители на Општина Аеродром и на градоначалникот Златко Марин, денеска во паркчето кај споменикот „Јане Сандански“ беше претставена новата реорганизација на општинската комунална служба, со цел обезбедување почисти јавни површини на […]