Македонија

Отворени пет канцеларии за пратениците во Гостивар

Пратениците од гостиварскиот регион од денеска ќе остваруваат директни контакти со граѓаните во петте канцеларии. Четири од овие канцеларии за комуникација ќе функционираат во зградата во која се сместени локалната самоуправа и подрачни едници на […]

Бизнис

Саем за кариера во Битола

Саем за кариера ќе се одржи денеска во Битола на кој компаниите ќе пондат над 100 слободни работни места. Настанот вклучува штандовска презентација на компании за слободни работни места, со кратки презентации од претставници на […]

Култура

Филмски фестивал „Џифони патува во Гостивар“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони патува во Гостивар“ денеска и утре ќе се одржи на Меѓународниот универзитет „Висион“ во Гостивар. Во текот на двата дена, младите уметници ќе гледаат филмови и ќе дебатираат под водство […]

Македонија

Општина Струмица продолжува со подобрување на уличната инфраструктура

Пред крајот на буџетската година општина Струмица продолжува со интензивно подобрување на уличната инфраструктура. Во изминатиот период се работеше на асфалтирање на повеќе улици. Градоначалникот на Струмица Коста Јаневски денеска беше на улицата „11 септември“, […]

Култура

„Охридско лето“ на 18 декември во МОБ организира концерт на италијанскиот пијанист Емануеле Арчиули

„Охридско лето“ во рамки на активностите што ги спроведува надвор од редовната фестивалска програма, организира голем солистички концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден од најоригиналните и интересните изведувачи на денешната класична музичка сцена. Концертот поддржан […]

Култура

Отворена изложба на Ликовната група „Пресек“

Во Галеријата на НУ „Завод и Музеј“ Струмица синоќа беше отворена изложбата на ликовната група „Пресек“ од Струмица. На показ на јавноста своите дела ги ставија ликовните уметници Љупка Галазка Василев, Никола Пијанманов, Гергана Ѕингарова, […]

Македонија

Почнува Интернационалниот филмски фестивал „Winter Apricots“

Со солистички концерт на пијанистката Дуња Иванова, вечер во киното „Мис Стон“ во Прилеп ќе почне 3. Интернационален филмски фестивал „Winter Apricots“. Филмската програма на „Winter Apricots“ се состои исклучиво од кратки филмови. Во официјалната селекција […]

Бизнис

Прозорци и врати произведени во Дебар патуваат за САД

Првиот контингент со термопан прозорци и врати, произведени од две фирми во Дебар и Центар Жупа, тргнаа за САД. Извозот го реализира фирмата „ APEC Construction”, сопственост на Ибрахим Колари, дебарски бизнисмен кој повеќе од три […]

Македонија

Крушево подготвено за Нова година, исполнети речиси сите сместувачки капацитети

Крушево е подготвено за Новогодишните и за Божиќни празници. Речиси се исполнети сите сместувачки капацитети, информираат од крушевската локална смоуправа. Според грдоначалникот Томе Христоски, интересот Новата Година да се пречека во Крушево е голем. -Се […]

Македонија

ОЈО Струмица побара притвор за осомничениот кој изврши обљуба врз немоќно лице

Триесетдневен притвор доби 32-годишниот маж од струмичкото село Муртино, кој е осомничен дека вчера извршил обљуба врз немоќно лице. -Искористувајќи го претходното познанство со жртвата, триесет и двегодишниот осомничен, вчера во село Муртино, струмичко, околу […]