Македонија

DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се вклучат во некоја СТЕМ професија. На 15ти март во просториите […]

Вести

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов Почитувани граѓани, Најпрво, би сакал да се обратам до народните избраници во Собранието на Република Македонија. Кога го вратив Законот за употреба на јазиците, детално и […]

Вести

Погледнете ја целосната верзија на денешната емисија КОД! Матичната телевизија ја цензурира и ќе прикаже само дел! Погледнете ја…

Почитувани пријатели, животот е исполнет со подеми и падови, позитивни и негативни ситуации но сметам дека најбитно е да не ја губиме вербата и секогаш да помогнеме таму каде што можеме и колку што можеме. […]

Вести

DigiGirlz настан кој поттикнува вклучување на младите девојчиња во ИТ

Охрабрување на младите за технологијата е една од целите на YouthSpark иницијативата на Мајкрософт. Нивната DigiGirlzпрограма цели кон тоа да ги поттикне и мотивира младите девојчиња за кодирање, програмирање, иновација во креирање и смислување на […]

Издвојуваме

Исцрпени се средствата за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети

Во врска со Јавниот оглас за надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата за 2018 година, Ве информираме дека заклучно со денешниот ден, 21.02.2018 година, средствата  предвидени предвидени во Буџетот […]

Промо

Во Арачиново најдени мини за минофрлач!!!

На 04.03.2018 година во 13.40 часот во Единицата за информации и команда Скопје, Џ.И. пријавил дека во двор од напуштена куќа во с.Арачиново, скопско, биле пронајдени девет парчиња мини од минофрлач. Увид на местото извршиле […]

Промо

СТАВ: Проф. Ванковска реагираше на Facebook статусот Владимир Милчин

Во врска со најновиот ФБ статус на Владимир Милчин кој се споделува масовно, имам да кажам само 2-3 работи: Прво, на интелектуалец не му прилега да ВЕРУВА во никого од политичкиот свет, бидејќи улогата на […]