Вести

ЕКСКЛУЗИВНО! Турскиот воен хеликоптер срушен за време на опсадата во Африн – Сирија

Турски воен хеликоптер беше соборен во енклавата на северозападната енклава Африн во градот Рајо, јавија локалните медиуми! Претседателот Реџеп Тајип Ердоган го потврди инцидентот за турските медиуми. СЛЕДУВААТ ДЕТАЛИ извор Sputnik

Промо

НЕУСТАВНОСТ БР. 2: СТАПУВАЊЕ ВО СИЛА БЕЗ „ПОЧЕК НА ЗАКОНОТ“ (VACATIO LEGIS)

Според членот 52 од Уставот на РМ, законите се објавуваат во „Службен весник“ најдоцна седум (7) дена од денот на донесувањето, а влегуваат во сила НАЈРАНО осмиот (8) ден од денот на објавувањето, но, ПО […]

Македонија

Нова алатка за отворање на податоците за јавни набавки

Бирото за јавни набавки, во состав на Министерството за финансии, во насока на отворање на податоците ја направи јавно достапна платформата Отворени Податоци на веб страницата е-Набавки, за што денеска беше одржана и презентација за новинари. Вработени […]

Вести

Емпајер Стејт Билдинг во боите на македонското знаме !

Во чест на денешното отворање на Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореја, боите на македонското знаме, заедно со другите знамиња на земјите учеснички на ЗОИ 2018, ќе бидат осветлени на познатата њујоршка зграда […]