Бизнис и економија

Туристичките понуди на Охридско-струшкиот регион далеку зад трендовите

– Туристичките бизниси во регионите на Охрид, Струга, Дебар, Центар Жупа и Вевчани далеку заостануваат зад новитe трендови. Треба сериозно да го преиспитаат својот пазарен пристап и да ги направат понудите попривлечни за современите туристи кои […]

Македонија

Оштетени бисти на борци во НОВ во Маврови Анови

– Непознати сторители оштетиле два споменика во алејата на народните херои во Маврови Анови. Бронзените портрети се искорнати од постаментите и фрлени во непосредна близина. Според информациите на СВР Тетово, оштетувањето на споменичните облележја на борците […]

Култура

Украдени алатите на археолошкиот тим што истражува на „Стибера“

– На самиот почеток на годинашниве археолошки истражувања на античкиот локалитет „Стибера“ кај прилепско Чепигово, тимот на „Завод и музеј“ Прилеп се соочи со бизарна кражба од непознати сторители. Имено, ноќта помеѓу вторникот и средата, […]

Доза здравје

Вонредна летна крводарителска акција во Куманово

– Околу 40-тина крвни единици се собрани на денешната вонредна летна крводарителска акција која се одржа во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во организација на Црвениот Крст и Службата за трансфузиона медицина. На акцијата до […]

Македонија

Струга, Охрид и Поградец заедно го одбележаа Денот на Охридското Езеро

– Поголема грижа за езерото, заштита на еко-системот, но и заедничка битка со дивоградбите на крајбрежјето, најавија првите луѓе на општините Охрид, Струга и Поградец на одбележувањето на Денот на Охридското Езеро – 21 јуни […]

Култура

Детски ликовен камп „АСНОМ“ во Пелинце

– Триесеттина ученици од основните училишта и претставници на двата центри за лица со интелектуална попречност во Куманово изработија околу сто дела во различни ликовни техники на традиционалниот осми по ред Детски ликовен камп „АСНОМ“, што […]

Вести

Еколозите бараат целосен мораториум на инфраструктурни зафати на охридското крајбрежје

– Активистите на Еколошко здружение на граѓани „Фронт 21/42“ по повод Денот на Охридското Езеро 21 јуни денеска до пратениците во Собранието повторно испратија отворено писмо во кое се бара доследна примена на мораториумот за […]

Македонија

Командантот на Здружената оперативна команда во посета на Штип

– Командантот на Здружената Оперативна команда (ЗОК), Петар Арсовски и началници на секции денеска беа во посета на градоначалникот на Општина Штип, универзитетот „Гоце Делчев“-Штип и Музеите на град Штип и во Ново Село. Арсовски […]

Македонија

МТСП: Семејството на трите деца кои загинаа во пожарот во Велес е корисник на социјална парична помош

Семејството на трите деца кои вчера настрадаа во пожар во Велес било евидентирано во системот на Центарот за социјална работа во Велес и биле корисници на социјална парична помош, информира денеска Министерството за труд и […]

Култура

Изложба на Снежана Колевска во Крива Паланка

– Дваесет дела во разни формати од уметницата Снежана Колевска од Скопје се изложени од синоќа во изложбениот простор на Национална установа Центар за култура Крива Паланка. – Ова е прва самостојна изложба на Колевска, […]