Култура

Ќе се востанови награда од публиката на МТФ „Војдан Чернодрински“

Прилеп, 16 јуни 2018 (МИА) –  В година ќе биде востановена уште една награда на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Тоа ќе биде награда од публиката која ќе има можност да го даде својот глас за […]

Култура

Промоција на две обновени изданија на Лилјана Дирјан

– „Тешка свила“ и „Снег за двајца“ на Лилјана Дирјан, кои се постхумно обновени од издавачката куќа „Антолог“, вечерва ќе бидат промовирани во Скопје. „Тешка свила“ е поетска збирка, поделена во три целини. Збирката дава […]

Култура

Самојстојна изложба „Чоколадни капки” на Ѓорѓе Јовановиќ во Виена

– Во галеријата „Хоаст“ во Виена вечерва ќе биде отворена самостојната изложба „Чоколадни капки“ на македонскиот ликовен уметник Ѓорѓе Јовановиќ. – пренесува МИА На изложбата, Јовановиќ ќе се претстави со селекција на колажи, цртежи, слики […]

Култура

Претставата „Клетници” на прилепскиот театар најдобра на МТФ „Војдан Чернодрински”

Прилеп, 15 јуни 2018 (МИА) – Претставата „Клетници“ на прилепскиот народен театар е најдобрата претстава во целина на годинашниов 53. МТФ „Војдан Чернодрински“, соопшти фестивалското жири на пладневната прес-конференција. Претставата „Клетници“ од Виктор Иго во […]

Култура

„Бандит или поет” на Раде Драинац на македонски јазик

– Избор од поезијата на српскиот поет Раде Драинац „Бандит или поет“ претставен на македонски јазик во издание „Везилка 2011“. Изборот и препевот се на македонскиот поет Ристо Лазаров. Во кусиот поговор на книгата се […]

Култура

„Од класика до вариете“ со виртуозите на хармоника Александар Коловски и Анна Кришталева

На 18 јуни (понеделник) во Камерната сала на Македонската филхармонија во 20 часот, концерт ќе одржи македонскиот виртуоз на хармониката Александар Коловски, заедно со Анна Кришталева од Русија, исто така на хармоника. Концертот носи наслов […]

Вести

Отпочнување на нова археолошка кампања на подводни и дендрохронолошки истражувања

Локалитетот „Плоча-Миќов Град“ кај Градиште е предисториска наколна населба, којашто е датирана во периодот од крајот на бронзеното време и почетокот на железното време. Според релативната хронологија населбата била активна во периодот околу 1000 години […]

Култура

УМЕТНОСТА И ПРИПАЃА НА УЛИЦАТА, А УЛИЦАТА МУ ПРИПАЃА НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН, Skopje Street Music Festival 2018 – квалитетна музика достапна за сите

Скопје. Улица. Музика- трите зборови кои во себе ја содржат суштината на тоа што ќе се случува од 21-ви до 24-ти јуни на седум различни локации во градот. Skopje Street Music Festival 2018 ќе потсети […]

Вести

Шесто издание на „Виолин фест“

На 12 јуни (вторник) во Камерната сала на Македонската филхармонија во 20 ч., ќе се одржи шестото издание на фестивалот на млади виолинисти „Виолин фест“. На ревијалниот концерт и оваа година ќе настапат млади и […]