Балкан

Харадинај му го честита на Пендаровски изборот за претседател на Северна Македонија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му ја честита денеска на Стево Пендаровски победата на претседателските избори, а на граѓаните на Северна Македонија им честита за слободните и демократски избори, јави дописникот на МИА од Приштина. Преку […]

Политика

Грчките медиуми за победата на Пендаровски на претседателските избори

Грчките медиуми во своите извештаи за вчерашниот втор круг од претседателските избори кај нас акцентот го ставаат врз постигнатиот цензус и победата на Стево Пендаровски. „Стево Пендаровски избран за нов претседател на Северна Македонија“; „Кандидатот […]

Политика

Официјалните резултати ја потврдија победата на Константин Георгиески за градоначалничката функција во Охрид

Константин Георгиески, кандидатот на СДСМ и официјално ќе биде новиот градоначалник на Охрид, тоа го потврдуваат официјалните резултати објавени од Државната изборна комисија. Податоците на ДИК покажуваат дека Георгиески на вчера одржаниот втор круг од […]

Политика

Столтенберг со честитка за Пендаровски

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му ја честиташе победата на новиот претседател на Северна Македонија, Стево Пендаровски. Шефот на Северноатлантската алијанса преку Твитер му честиташе за победата. -Честитки до Стево Пендаровски за победата на […]

Политика

Курц му ја честита победата на Пендаровски

Австрискиот канцелар Себастијан Курц му го честита на Стево Пендаровски изборот за нов претседател на Република Северна Македонија. – Честитики за новозибраниот претседател на Северна Македонија Стево Пендаровски. Ќе продолжиме да ја поддржуваме вашата земја […]

Политика

Пендаровски нов претседател, честитики од меѓународната заедница, од опозицијата изостанаа

Со освоени над 55.000 гласови повеќе од противкандидатот, претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски синоќа прогласи победа по објавувањето на резултатите од вториот круг на претседателските избори. Вообичаено, честитките од спротивниот табор изостанаа. […]

Политика

Пендаровски ја победи Силјановска со 58.499 гласови разлика

Стево Пендаровски ќе биде новиот претседател на Република Северна Македонија. Тој на вчерашниот втор круг од претседателските избори освои 436.212 гласа или 51,66 отсто од гласовите на граѓаните кои излегоа на гласање. Неговата противкандидатка Гордана […]

Македонија

Меѓународните набљудувачи ќе објават првични наоди и заклучоци за изборите

Меѓународните набљудувачи кои вчера го следеа првиот круг од претседателските избори денеска на прес-конференција во Скопје ќе ги соопштат првичните наоди и заклучоци. Првичните наоди и заклучоци ќе ги објават Серен Мобурн, специјален координатор и […]

Опозиција

Силјановска Давкова: Бројките говорат за пораз, но не се чувствувам поразена

Кандидатот за претседател поддржана од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова вечерва на прес-конференцијата во седиштето  на опозициската партија по објавувањето на првичните резултати  од изборите го призна поразот, но не му честита отворено […]

Опозиција

Мицкоски: Македонија се буди во нова општествена реалост со делегитимирана власт

Кажав дека Гордана Силјановска Давкова на 5 мај може да изгуби заедно со народот само со тежок фалсификат или изборен инженеринг, тоа и се случи. Денеска  имаше нерегуларности, уцени, закани, притисоци, веројатно и брзи прсти […]