Власт

Пендаровски: Власта мораше да донесе тешки одлуки и компромиси за да отвориме порти кон Европа

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва беше меѓу граѓаните на Берово. Пред беровчани тој ги нагласи политиките на актуелната Влада за отворање на портите на Европа наместо тунелот во кој како што рече, претходно се наоѓаше […]

Опозиција

(ВИДЕО) Мицкоски: Сигурен сум во победата на Силјановска Дафкова на изборите

Денеска сме во Битола во рамките на предизборната кампања за претседателските избори ќе имаме голем народен митинг овде во Битола. Исто така сум во Пелагонискиот регион ќе имаме митинзи. Во Могила ќе има митинзи, во […]

Опозиција

Силјановска – Давкова ја посети Занаетчиската комора – Скопје

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска – Давкова денеска ја посети Занаетчиската комора – Скопје и изјави дека занаетчиството треба да се вгради во сите образовни програми, а државата да ја спречи нелојалната конкуренција […]

Власт

Средба на жителите на Лагадин со в.д. градоначалникот на Охрид Георгиески

Урбанистичките проблеми и подобрување на условите за живеење биле темите што било дискутирани на вчерашната средба на жители од населбата Лагадин со в.д. градоначелник на Охрид, Константин Георгиески. Како што се наведува во соопштението што […]

Македонија

(ВИДЕО) Река за МИА: Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот

Ќе се залагам за една република за сите, во која ќе владее законот, а не поединецот. Мислам дека овој концепт ќе биде привлечен за сите граѓани, без разлика на националноста, затоа што јас предлагам универзални […]

Македонија

Силјановска во Демир Хисар и Битола, Река во Дебар, Пендаровски во Берово и Делчево

Кандидатите за претседател на Република Северна Македонија ја продолжуваат кампањата, на која на средби со граѓани и митинзи ги престатвуваат своите изборни програми. Блерим Река, кој на овие шестти претседателски избори учествува со поддршка на […]

Политика

Силјановска ќе го преотвора Договор, Пендаровски и порача да ја согледа реалноста во меѓународната заедница, Река смета дека тој е вин-вин ситуација

Кандидатката за претседател на државата, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова ќе го употребува новото име Република Северна Македонија, бидејќи тоа сега е дел од Уставот, доколку биде иден претседател. Таа ќе ги почитува написите […]

Македонија

О2 иницијатива: Река, Пендаровски, Силјановска – Давкова кој е вашиот став за …

Улогата на идниот претседател на државата, не е само церемонијална како што, по добиен мандат се сака да им биде претставено на граѓаните, тогаш кога нивниот глас не им е потребен. Сега, кога го барате […]

Власт

Георгиески: Младите од Охрид заслужуваат повеќе, да им се даде шанса

Младите охриѓани имаат капацитет да бидат носители на многу позитивни промени во нашиот град, тие се важен ресурс за иновации и развој. Нашата цел е да ги мотивираме да се вклучат во заедничката мисија да […]

Македонија

Трендафилов најави обнова на детските игралишта надвор од централното градско подрачје

МКандидатот за градоначалник на Охрид на ГДУ Михаил Трендалифов – Нанче во денешната изјава пред јавноста укажа на проблемот со дотраените и уништени игралишта за деца и неуредените паркови низ градот, особено оние на периферијата. […]