Кандидатите на Алијансата за Албанците и Алтернатива на средби со граѓани на Тетово - МИА
Парламентарни избори 2020

Кандидатите на Алијансата за Албанците и Алтернатива на средби со граѓани на Тетово

Скопје, 26 јуни 2020 () – Кандидатите Аднан Незири и Хисни Исмаили од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива од изборната единица 6 денеска имаа средби со жители на населбата Тетекс 2 во Тетово. На […]

Касами за МИА: Финализирање на членството во ЕУ, е причина зошто Движењето Беса стапи во предизборна коалиција со СДСМ - МИА
Парламентарни избори 2020

Касами за МИА: Финализирање на членството во ЕУ, е причина зошто Движењето Беса стапи во предизборна коалиција со СДСМ

Скопје, 26 јуни 2020 () – Коалицијата „Можеме”, е таа која што успеа да ја направи Македонија членка на НАТО и сега секако во овие четири години ќе бидеме целосно посветени за да ја приближиме  […]

Мицкоски и Николоски на средби со граѓаните од Демир Капија - МИА
Опозиција

Мицкоски и Николоски на средби со граѓаните од Демир Капија

Скопје, 26 јуни 2020 () – Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со Александар Николоски, носител на изборна единица 4 ја посетија Демир Капија и остварија средба со мештаните. Мицкоски при своето обраќање посочи дека […]

Претставници на ДИК на средби со членови на Општинските изборни комисии во неколку општини од крајниот Исток - МИА
Парламентарни избори 2020

Претставници на ДИК на средби со членови на Општинските изборни комисии во неколку општини од крајниот Исток

Делчево, 26 јуни 2020 () – Со цел увид во организацијата на претстојните предвремени парламентарни избори, денеска претставници на Државната изборна комисија посетија неколу Општински изборни комисии на крајниот Исток. Претставникот на Државната изборна комисија […]

Опозиција

Николоски: По победата ВМРО-ДПМНЕ ќе го испита потеклото на имотот на фамилијата Заеви

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ  и носител на изборна единица 4 Александар Николоски денеска пред жителите на општина Демир Капија истакна дека на 15 јули потребна е победа на ВМРО-ДПМНЕ за враќање на достоинството на земјоделците, ставање […]

Димитров: Влеговме во НАТО, ќе станеме дел и од ЕУ - МИА
Парламентарни избори 2020

Димитров: Влеговме во НАТО, ќе станеме дел и од ЕУ

Скопје, 26 јуни 2020 () – Влеговме во НАТО, можеме и сакаме да влеземе и во Европската Унија, порача носителот на кандидатската листа на Колицијата „Можеме“ во ИЕ1 Никола Димитров во изјавата за медиумите дадена […]

Мицкоски на видео средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која - МИА
Опозиција

Мицкоски на видео средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска преку видео-врска оствари средба со  шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која. На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација во Македонија, предвремените парламентарни избори кои треба […]

Мицкоски на видео средба со шефицата на Специјална мисија за оценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР Лаима Андрикиене - МИА
Парламентарни избори 2020

Мицкоски на видео средба со шефицата на Специјална мисија за оценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР Лаима Андрикиене

Скопје, 26 јуни 2020 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска преку видео-врска оствари средба со шефицата на Специјалната мисија за оценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР Лаима Андрикиене. На средбата се разговараше за предвремените парламентарни избори […]

Жерновски: Избори како што и доликуваат на земја-членка на НАТО - МИА
Парламентарни избори 2020

Жерновски: Избори како што и доликуваат на земја-членка на НАТО

Скопје, 26 јуни 2020 () – За глобалната состојба на демократијата во време на светската пандемија предизвикана од вирусот КОВИД-19 се разговараше на конференцијата посветена на 20 годишнината од потпишување на Варшавската декларација на меѓународната […]

Шахпаска: Со СДСМ ЕУ и НАТО се реалност, со ВМРО-ДПМНЕ единствена реалност е обнова на режимот - МИА
Власт

Шахпаска: Со СДСМ ЕУ и НАТО се реалност, со ВМРО-ДПМНЕ единствена реалност е обнова на режимот

Скопје, 26 јуни 2020 () – По само една година од доаѓањето на власт на СДСМ се решија отворените  прашања со нашите соседи и почнавме да градиме мостови на пријателства, на сојузништво. Денес сме горда […]