Опозиција

Ослободување од Заев ќе значи поефикасна борба со корона вирусот

Додека власта на Заев тера политика, рекет и матни зделки, во Македонија рекорден број луѓе умираат и се заболуваат Додека Венко Филипче политички се препукува, во Македонија има нови 163 заболени и 3 починати од […]

Димитров: Најважната битка е на чесните против нечесните - МИА
Парламентарни избори 2020

Димитров: Најважната битка е на чесните против нечесните

Скопје, 27 јуни 2020 () – Носителот на листата на ИЕ1 од СДСМ Никола Димитров, вчера вечер на граѓанската трибина во општината Аеродром зборуваше за правдата која коалицијата „Можеме“ ќе ја спроведува во својот мандат, […]

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Заев - МИА
Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ ветува енергетска обнова на Македонија

Скопје, 27 јуни 2020 Македонија мора да застане на нозе. Државата мора да биде економски и енергетски силна и независна. ВМРО-ДПМНЕ има план за обнова на Македонија, кој предвидува и целосна енергетска обнова. Нашата стратегија […]

Лукаревска: Ќе продолжиме да го развиваме земјоделството и во новиот мандат  - МИА
Власт

Лукаревска: Ќе продолжиме да го развиваме земјоделството и во новиот мандат 

Скопје, 27 јуни 2020 () – Носителката на Изборната Единица 2, од коалицијата предводена од СДСМ „Можеме”, Сања Лукаревска, при посетата во Чучер Сандево, каде со граѓаните разговараше за иднината на младите и на државата, […]

Царовска: Сите жени да гласаат за СДСМ -партијата кој препознава родова рамноправност - МИА
Власт

Царовска: Сите жени да гласаат за СДСМ -партијата кој препознава родова рамноправност

Скопје, 27 јуни 2020 () – Носителката на листа на пратеници во Изборна единица број 1 и потпретседателка на СДСМ,  Мила Царовска синоќа на трибина во Аеродром ги повика сите жени на 15 јули да […]

Силјановска Давкова: Мора да се воспостави владеење на правото, ако сакаме просперитет - МИА
Опозиција

Силјановска Давкова: Мора да се воспостави владеење на правото, ако сакаме просперитет

Скопје, 27 јуни 2020 () – Мора да се воспостави владеење на правото, тоа е есенцијата, ако сакаме просперитет, порача Гордана Силјановска Давкова, носителка на листата на ВМРО-ДПМНЕ за кандидати за пратеници во ИЕ 1 […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Четврти ден од изборната кампања, партиите продолжуваат со промоција на политичките понуди

Скопје, 27 јуни 2020 () – Партиите и коалициите кои ќе учествуваат на предвремните парламентрани избори на 15 јули, денеска продолжуваат со промоција на своите политички понуди на терен, преку социјалните мережи и традиционалните медиуми. […]

Мицкоски: Почнува обновата, секој што сторил криминал ќе одговара - МИА
Парламентарни избори 2020

Мицкоски: Обновата на ВМРО-ДПМНЕ ќе донесе повисок стандард за граѓаните, повисоки плати за 25% и реализирани над 1000 проекти

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на Кавадарци од каде што истакна дека денеска во Македонија сите граѓани живеат мачна и сурова реалност, тие се безнадежни и многумина ја имаат изгубено […]

Димитров: Членството во НАТО носи предвидливост, странски инвестиции и кредитен рејтинг - МИА
Власт

Димитров: Членството во НАТО носи предвидливост, странски инвестиции и кредитен рејтинг

Скопје, 26 јуни 2020 () – Носителот на листата на ИЕ1 од СДСМ и коалицијата „Можеме“ Никола Димитров, кој на вечерашната граѓанска трибина во општината Аеродром, зборуваше заедно со ко-носителката Мила Царовска и новинарот Томислав […]