Македонија

„Македонија-Блокира„: Филип Петровски обезбеди 16.300 потписи, поседуваме цврсти докази за криминалното спречување на кандидатурата на Петровски

Датум: 14 март 2019 Ја информираме јавноста дека реалната состојба со потписите за кандидатурата на д-р Филип Петровски воопшто не одговара на официјалната потврда што дојде синоќа од Државната изборна комисија. Кандидатот на „Македонија-Блокира“, д-р Филип Петровски […]

Македонија

Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес го посети пазарот во Општина Ѓорче Петров и оствари средби со граѓаните и таксистите. При средбата на Општина Ѓорче Петров, Силјановска Давкова појасни […]

Македонија

проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со пензионерското друштво во Гевгелија. При самата средба проф. д-р Гордана Силјановска Давкова се осврна на секојдневните проблеми со кои се […]

Власт

Пендаровски: На граѓаните не им треба уште еден Иванов , туку вистински претседател кој ќе се грижи за интересите на граѓаните и државата

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска го посети Прилеп. На средбите со граѓаните Пендаровски разговараше за придобивките и позитивните промени кои ќе ги донесе членството во НАТО  и Европската унија. Граѓаните сакаат претседател […]

Вести

Силјановска, Пендаровски и Река во трката за претседател, уште два дена за увид во Избирачкиот список

Само тројца од девет кандидати ќе влезат во трката за претседател на државата на 21 април. Државната изборна комисија потврди дека Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река во предвидениот законски рок ги собрале […]

Власт

Потпретседателот на ДУИ Невзат Бејта ја поддржи кандидатурата на Пендаровски

Потпретседателот на ДУИ и поранешен градоначалник на општина Гостивар Невзат Бејта, стави потпис за поддршка на Стево Пендаровски, заеднички кандидат на коалицијата предводена од СДСМ и на ДУИ со што започна прибирање на предвидените потписи […]

Опозиција

Блерим Река ќе се залага за евроатлантска и мултиетничка република

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река денеска и официјално ја промовираше својата независна кандидатура за претстојните претседателски избори закажани за 21 април. На заедничката прес-конференција во Скопје со лидерите на Алијанса за Албанците и […]

Власт

Зад Пендаровски застанаа над 60 пратеници, ќе се собираат и потписи од граѓаните

Над 60 пратеници со својот потпис дадоа поддршка на кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата, соопшти денеска генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Александар Кирацовски, кој е и шеф на изборниот штаб за претстојните претседателски избори. Тој истакна […]

Политика

Независниот кандидат за претседател Блерим Река ги собра потребните потписи

Независниот кандидат за претседател Блерим Река соопшти дека ги собрал потребните потписи за кандидирање за претстојните претседателски избори во Северна Македонија. Од изборниот штаб на Река нагласуваат дека за помалку од 15 часа неговата кандидатура […]

Вести

Пендаровски и Силјановска – Давкова тргнуваат во претседателската трка

Актуелениот национален координатор за подготовка на земјата за членство НАТО и универзитетски професор Стево Пендаровски и официјално влегува во трката за претседател на државата на шестите избори на 21 април заедно со професорката по Уставно […]