Власт

СДСМ и ДУИ треба да го објават името на заедничкиот претседателски кандидат

Јавноста и натаму очекува објава на името на заедничкиот претседателски кандидат на коалициските партнери СДСМ и на ДУИ,  што го договорија лидерите на двете партии Зоран заев и Ал Ахмети. Како што беше најавено по […]

Власт

Заев: Продолжуваат разговорите за заеднички претседателски кандидат

Процесот на разговори околу изнаоѓање заеднички кандидат продолжува, рече денеска премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и најави дека утревечер во партијата ќе почне да се разгледуваат нивните анализи и предлози, но и она […]

Претседателски избори 2019

Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова: За правните небулози и заплашувањата

Вчерашниот ден не беше само крунисан со ентузијазмот на граѓаните кои масовно излегоа да дадат потпис за поддршка на претседателската кандидатура, туку и ден на недолични инсинуации и лични дисквалификации од политичките ривали и неистомисленици […]

Опозиција

Проф-Др.  Гордана Силјановска оствари средба со Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска

Кандидатката за Претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, Проф-Др.  Гордана Силјаноска Давкова, денес  (24.02.2019) оствари средба со Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ,  Благица Ласовска како и членови на ИК на Унијата на жени […]

Власт

Заев со неколку предлози до Касами за зеднички претседателски кандидат

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска по средбата со претседателот на опозициското движење Беса изјави дека разговарале за неколку предлози за можен заеднички претседателски кандидат на претстојните избори за претседател на државата. -На […]

Власт

Заев и Касами на средба за заеднички претседателски кандидат

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претседателот на Движењето БЕСА Билал Касами во рамки на консултациите со коалициските партнери околу можноста за изнаоѓање заеднички кандидат […]

Македонија

Филипов: Сметам дека би бил добар консензуален кандидат за претседател

Сметам дека би бил добар консензуален кандидат за претседател и знам што треба да правам доколку бидам избран, изјави денеска Ѓорѓи Филипов, единствниот кандидат кој се јави на партискиот оглас на владеачката СДСМ за изборите […]

Опозиција

Филип Петровски најави кандидатура на претстојните претседателски избори

Филип Петровски од сабота ќе почне да собира 10 илјади потписи за неговата кандидатура на претстојните претседателски избори. Тврди дека зад него, односно зад „Македонија блокира“ стојат повеќе од 80 организации и целата македонска дијаспора. […]

Македонија

Гордана Силјановска Давкова кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови. Со тоа, ја освои […]