Избори

Две кандидатури за градоначалник на Демир Капија, седум листи со кандидати за општински советници

– Две кандидатури за градоначалник на Демир Капија, а седум листи со кандидати за општински советници се поднесени во демиркаписката Општинска изборна комисија. Претседателот на комисијата, Благој Јовановски денеска информираше дека кандидатурите за градоначалник ги […]

Избори

АВМУ: Во август медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известување за Локалните избори 2021

– Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) го изготви Првиот извештај од мониторингот на медиумското известување за локалните избори закажани за 17 октомври за периодот од 7 до 31 август 2021 година. Резултатите […]

Избори

Данела Арсовска: За Скопје кое обединува без поделби, најдоброто следува, секој следен 8-ми Септември ќе биде поинаков за Скопје

Пред 30 години на денешен ден Македонија ја прогласи својата независност. Се исполни сонот на сите нас, но и на многу генерации пред нас! Се исполни копнежот за независна држава. Скопје, тој ден беше центар […]

Избори

Мицкоски од Гази Баба: Арсовска и Стефковски ќе ја кажат својата визија за Гази Баба и за Скопје, тие се идните градоначалници

Денеска овде во Гази Баба го претставуваме идниот градоначалник на општина Гази Баба и идниот градоначалник на Градот Скопје. Најпрво до мене овде е идниот градоначалник на Гази Баба Бобан Стефковски, а исто така и […]

Власт

Герасимовски: Со сопствено комунално претпријатие до чист Центар

Подигнување на нивото на хигиена преку реорганизирање и зајакнување на комуналните служби, поставување нови корпи за отпадоци, подземни контејнери во населбата Буњаковец. Кандидатот за градоначалник на општина Центар поддржан од СДСМ Горан Герасимовски на вчерашната […]

Избори

Мицкоски: Свети Николе не смее да има повеќе проблеми со водата за пиење, ниту едно домаќинство, ниту еден човек, време е за вложување во подобра заедничка иднина

Добро вечер Свети Николе, Добро вечер за вреден и чесен народ овде во Овчеполието. И добро вечер и добредојдовте на победничката промоција на идниот градоначалник на Свети Николе, Дејан Владев. Многу е важно на 17-ти […]

Избори

Владев: Свети Николе заслужува реализирани ветувања, заеднички да ја победиме апатијата и неспособноста од власта

Најнапред, сакам да ви се заблагодарам за вашето присуство и за победничката атмосфера која владее во општина Свети Николе. Да го поздравиме со еден огромен аплауз и да му посакаме топло добредојде во победничко Свети […]

Избори

Јулијана Штрковска Колариќ – кандидат за градоначалник на Кисела Вода

Левица вечерва го обзнани својот кандидат за градоначалник на Општина Кисела Вода – Јулијана Штрковска Колариќ. Јулијана е магистер по економски науки и долгогодишен овластен внатрешен ревизор во ЈП „Национална радиодифузија“, со работно искуство и […]

Власт

Раководството на ДУИ ги утврдува кандидатите за градоначалници

– На состанок кој е во тек, раководството на политичката партија Демократска унија за интеграција ги разгледува предлозите за кандидатите за градоначалници и листите за општинските совети за престојните локални избори. Во присуство на речиси […]

Власт

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

 – Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на ЛДП и на ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин, формирајќи го „Движењето Одлучно за промени“. – Коалицијата има над 50 кандидатски листи за локалните […]