Свет

Трип-Едвајзер со нова листа градови со најдобра храна во светот

Трип-Едвајзер објави нова годишна листа градови во светот кои нудат најдобар избор на храна, и највисоки оценки имаат Рим и Фиренца. Топ 10 листата е составена на основа на коментарите на читателите на интернет страницата. […]

Рецепти

Пица мафини со лиснато тесто

Потребно е: 500 гр лиснато тесто 200 гр свинскИ врат 2 домати 150 гр кашкавал оригано босилек Подготовка: – На набрашнета работна површина ставете го лиснатото тесто и со сукало развлечете го во форма на правоаголник. Исечете го на […]

Рецепти

Торта со целувки без печење

Нема печење, готова е за најмногу 20 минути … Потребно е: 4 јајца 200 гр целувки 1 чоколадо за готвење 200 гр шеќер во прав 300 гр мелени бисквити 1 маргарин 2 кесички шлаг пена Подготовка: – Мелените бисквити измешајте ги со […]

Рецепти

Школки од тесто со колбаси

Потребно е: 2 лажици масло 1 главица кромид, ситно сецкана 3 гранчиња темјан сол, бибер 2 чешниња лук 250 гр колбаси, исецкани на тркалца 1 брашно 200 гр домати 400 гр тестенини во облик на школки 100 гр моцарела сирење, исецкана на парчиња 1/4 […]

Интересно со Опсервер

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу јајцата кои се целосно бели и оние со кафеаво-портокалова боја. Зошто се толку различни, кои се со подобар квалитет и какви кокошки несат какви јајца? Оваа интересна и […]

Вести

Дебата за „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“

– Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија во рамките на Стопанската комора на Македонија и Агенцијата за храна и ветеринарство, ќе одржат трибина на тема „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“. На трибината, што ќе […]

Вести

Планирање на иднината на храната и земјоделството во Европа и Централна Азија

31 август 2018 ФАО – Рим ФАО помага и советува за обезбедување доволно храна за сите и сигурна исхрана, за здравјето на шумите, риболовот и аквакултурата, справување со климатските промени, штетниците и болестите на растенијата […]

Вести

АХВ дошла до список од 30 производители на генетски модифициран ориз

– По добиен список од 30 можни производители на генетски модифициран ориз, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска ги продолжува контролите на терен. Како што соопшти директорот на АХВ Зоран Атанасов, позната е и сортата […]

Вести

Омега – 3: Додатоците од рибино масло не спречуваат инфаркт или мозочен удар

22 јули 2018 Индипендент – Лондон Додатоците од рибино масло познати како Омега-3 што ги земаат милиони луѓе ширум светот за заштита на срцето и за потткнување на мозочната активност, не им помагаат да живеат […]