Рецепти

Форнети со спанаќ

Солени залачиња од лиснато тесто кои може да ги полните со различни филови … Потребно е: 200 мл кисела павлака 2 лажици млеко 1/2 лажиче сол 1/2 лажиче бибер 450 гр спанаќ 2 лажици изрендан тврд каравји кашкавал 2 лажици изрендан пармезан […]

Здравје

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

– Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени напитоци и јадењето брза храна се стандарден начин за следење на Светското фудбалско првенство. Фудбалските навивачи ширум светот речиси цел месец деновите ќе ги минуваат пред малите екрани, […]

Свет

Оксфам: Производителите на храна во светот страдаат од глад

 – Светската невладина организација Оксфам во извештајот „Зрели за промена“ алармира за животните и работните услови на земјоделците и производителите на храна во светот, кои сѐ почесто живеат во сиромаштија, додека големите супермаркети прават сѐ поголем […]

Храна

Зајакнување на имунитетот со печурки!

Со пролетта, надоаѓаат и алергиите. Имуниот систем кај некои поединци добро не разликува  што е свое, а што туѓо, што треба да брани и што да напаѓа. Интересно е тоа што покрај многуте проблеми кои еден […]

Здравје

Исчистете ги цревата од токсини со само една лажица од овој сируп

Нашите црева се од особено значење и затоа е потребно повремено да се грижиме за нивно добро и квалитетно чистење од екскрементните остатоци. Потребно е здраво да се храните, а може да ви помогне овој […]

Храна

Дали знаете како да ги измиете пестицидите?

Дури и кај органски производи, според одредени студии, најдени се остатоци од пестициди и тоа до 11%. Значи, купувањето органски производи не секогаш е спасот од пестицидите. Сепак, овошјето и зеленчукот МОЖЕ да се измијат […]

Здравје

ПОМАГА ЛИ ИСХРАНАТА КАЈ КАНЦЕР?

Ова е често прашање и дилема  за многумина, како за стручни лица, така и за лаици во медицината. Има  две крајности: од една страна се шарлатани кои тврдат дека може да излекуваат рак само со […]

Здравје

Што е со шеќерот во овошјето !?

Сите сме чуле дека „шеќерите се штетни”.  Но, дали и шеќерите присутни во овошјето (фруктоза) се штетни исто така? Разликата ја прави природната „опаковка” со која доаѓа фруктозата од овошјето. Имено, фруктозата во овошјето не постои […]

Издвојуваме

8 видови храна која ќе ја зголеми вашата енергија

Ако се борите да останете будни на вашата работна маса во попладневните часови, време е повторно да помислите на вашата исхрана. За да ја задржите вашата издржливост низ целиот работен ден, ќе ви треба паметна […]

Издвојуваме

Што да јадете пред утринскиот тренинг?

6 чаот наутро, време за да го почнете. Сè уште сте заспани, но планот, кој минатата ноќ звучеше одлично, беше да го завршите тренингот пред да тргнете накај канцеларија. Но, пред сето тоа, пред дури […]