Храна

Како до баланс во организмот преку нормално варење

Ако се прашувате како да го подобрите варењето на храната и да ги исклучите сите ризици по здравјето, ви претставуваме неколку клучни чекори што ќе ви помогнат во постигнувањето на целта. Првиот чекор е грижата […]

Издвојуваме

Виталиа се приклучува на Nestlé и Danone во борбата со климатските промени

  Свесноста за екологијата, климатските промени и градењето на зелена иднина станува една од главните теми на разговор во модерното општество. Со цел да се изгради подобра иднина, се повеќе компании како  Nestlé и Danone […]

Издвојуваме

Битолски со 10 витамини – прв јогурт со збогатен состав за поздраво детство

  Новиот јогурт е проширување на портфолиото Битолско со 10 витамини, со цел да се понудат производи што се хранлива поддршка на секојдневниот раст и развој на децата – Битолска млекара на домашниот пазар го […]

Бизнис

Зошто ни е неопходен калциумот и која е улогата на Д3 витаминот?

Калциумот е важен за здрави и цврсти коски. Тоа е нешто што речиси секој од нас го знае како факт. Но, помалку познато е дека калциумот придонесува за регулација на работата на срцето, игра важна […]

Бизнис

“Денот се познава по утрото”!

Не ретко сме ја чуле изреката „Денот се познава по утрото”! И тоа не е далеку од вистината! Кога денот ќе ни започне позитивно без нервози и тензии, голема е веројатноста целиот да ни биде […]

Рецепти

Пилешко на кинески начин со зеленчук и нудли

За сите љубители на кинеската кујна … Потребно е: половина главица зелка, исечкана на ленти 1 главица кромид, исечкан на полумесечинки 2 парчиња морков, изрендани 1 мала главица брокула, расцветана 1 мало парче ѓумбир, излупено и изрендано 1 парче пилешки гради, […]

Бизнис

Потрошувачки трендови 2020: Потрошувачите ја преземаат контролата во свои раце

  Како што се менуваат времињата, со нив се менуваат и потребите и барањата на луѓето. А ова е особено важно за големиот број индустрии, меѓу кои и прехрамбената, кои се соочуваат со нови предизвици […]

Издвојуваме

Ново од Алпско: Кисело млеко и јогурт без лактоза

Интолеранцијата на лактоза претставува се’ поголем проблем на модерното време, па се поголем број луѓе бараат алтернатива на млечните производи. Лакталис нуди различно и поефективно решение – да се избегне лактозата без да се исфрлат […]

Храна

Здраво гориво за динамични денови

Ако сте уште еден од милионите љубители на слатката храна, како што се чоколадото, вафлите и палачинките, тогаш знаете дека истите задоволства негативно  делуваат на здравјето и можат да доведат до непосакувано зголемување на телесната […]