Бизнис

Битолско чоколадно млеко со 10 витамини: Прво чоколадно млеко за сите возрасти

(Битола, 22.07.2020) – Битолско чоколадно млеко со 10 витамини е новиот вкусен, здрав и хранлив чоколаден млечен производ од Битолска млекара. Првото чоколадно млеко со 10 витамини е со исклучително збогатен состав што го прави […]

Врела љубовна напивка - МИА
Рецепти

Врела љубовна напивка

Со оваа комбинација на чоколадо, ароматични зачини, слатка павлака и млеко вашиот живот ќе стане сладок… Потребно е:400 мл полномасно млеко150 г чоколадо за готвење2 кесички ванилин шеќер1 стапче цимет1 чили (луто) пиперче2 лажичиња кафеав шеќер100 мл слатка павлака1 лажица ликер амарето2 […]

Бизнис

Вкусниот оброк секогаш крие добри намирници, искусен готвач и добра опрема во кујната

Кога сте гладни, сѐ што ќе подготвите во вашата кујна ви е вкусно. Но, кога сакате да подготвувате вкусни јадења и деликатеси кои што сакате да ги изедете дури и кога не сте гладни, тогаш […]

Издвојуваме

Имате вишок време? Сега е совршено време да се стане #foodstagram ѕвезда

Вишокот слободно време е нешто што отсекогаш сме сакале да го имаме, но сега истото ни претставува предизвик. Многумина од нас одлучија да ја искористат оваа ситуација да научат или да усовршат некоја лична вештина, […]

Бизнис

Уникатни велигденски рецепти за модерната кујна

Црвените јајца, детскиот џагор и вербата во Бог се она што секоја година го одбележува големиот христијански празник Велигден. Ден кога секое домаќинство подготвува голема трпеза за дочек на најблиските за да се прослави Христовото […]

Храна

Колкаво е значењето на протеините за здрав организам и каде се може да ги најдеме во секојдневната исхрана

Протеините или белковини, се основни елементи во форма на молекули, и се неопходни за клетките на организмот. Како сложени молекули играат клучна улога во организмот и без нив телото не би можело да функционира. Главните функции […]

Издвојуваме

“Леб до секој дом” пекарата Мал Oдмор и порталот Опсервер во општествено одговорна акција

Поаѓајќи од желбата да помогнеме во оваа лоша ситуација, заедно со познатата пекара “Мал Одмор” се одлучивме на еден чекор кој ќе придонесе жителите на Скопје да имаат пристап до леб без да го напуштат […]

Бизнис

Готвиме со Фичо – Предлози за брзи и лесни сосови за повкусни јадења

Во услови кога сме дома и имаме ограничени ресурси со рецепти кои се повторуваат, познатиот готвач Филип Поповски Фичо дава идеи како да се направи поинтересен вкусот на јадењата. Неговата замисла е преку комбинирање на […]

Бизнис

Цените на производите на Жито Лукс се и остануваат исти

Како општествено одговорна компанија во време кога државата и граѓаните се соочуваат со закана од ширење на вирусот КОВИД 19, сакаме да ги информираме граѓаните дека цените на сите производи на компанијата остануваат непроменети. Во […]

Бизнис

Битолски јогурт со десет витамини за добар почеток на денот

Вистински енергетски почеток на денот е кога телото ќе го снабдите со најнеопходните витамини, минерали и протеини. Со избраната доза витамини и хранливи состојки на телото му се овозможува беспрекорно функционирање, отпорност на замор, настинки […]