Храна

Салата со туна и леблебии

Потребно е: 2 конзерви леблебии 1 главица кромид 1 пиперка 2 конзерви туна 1 чешне лук 1 китка магдонос 1 лажиче сецкано свежо нане 3 лажици сок од лимон прстофат изрендана кора од лимон маслиново масло сол, бибер Подготовка: – Ситно исецкајте ги кромидот […]

Храна

Брускети од карфиол

Потребно е: 1 поголем карфиол (околу 600 гр) 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук малку сол 200 гр кашкавал (полутврд) 2 лажичиња мелена црвена пиперка шарен бибер 3 млади кромидчиња песто од суви домати Подготовка: – Карфиолот исечете го на листови […]

Храна

Запечени тестенини со шунка и кашкавал

Потребно е: 200 гр макарони 30 гр брашно 1 главица кромид, ситно секан 1/2 лажиче сенф сол, бибер 600 мл млеко 400 гр варена брокула, ситно сецкана 250 гр шунка 100 гр рендан кашкавал (гауда, ајдамер или сл.) 2 лажици путер 50 гр лебни трошки […]

Храна

Колач со мед и круши

Потребно е: 3 големи тврди круши 1/4 чаша (1 чаша = 200 мл) путер 1/4 чаша мед за тестото: 1/2 чаша путер (на собна температура) 1/4 чаша маслиново масло 1/2 чаша мед 1/3 чаша кафеав шеќер 2 лажичиња прашок за пециво 2 лажичиња екстракт […]

Храна

Зелени палачинки со паштета од туна

Потребно е: за палачинките: 200-250 гр брашно 1 јајце 200 мл млеко 2 лажици кокосово или маслиново масло сол 100-150 гр блитва за паштетата од туна: 1 конзерва туна 3 јајца 3 кисели краставички 90 гр мајонез зрнест сенф 25 гр путер Подготовка: – Во […]

Свет

Трип-Едвајзер со нова листа градови со најдобра храна во светот

Трип-Едвајзер објави нова годишна листа градови во светот кои нудат најдобар избор на храна, и највисоки оценки имаат Рим и Фиренца. Топ 10 листата е составена на основа на коментарите на читателите на интернет страницата. […]

Храна

Пица мафини со лиснато тесто

Потребно е: 500 гр лиснато тесто 200 гр свинскИ врат 2 домати 150 гр кашкавал оригано босилек Подготовка: – На набрашнета работна површина ставете го лиснатото тесто и со сукало развлечете го во форма на правоаголник. Исечете го на […]

Храна

Торта со целувки без печење

Нема печење, готова е за најмногу 20 минути … Потребно е: 4 јајца 200 гр целувки 1 чоколадо за готвење 200 гр шеќер во прав 300 гр мелени бисквити 1 маргарин 2 кесички шлаг пена Подготовка: – Мелените бисквити измешајте ги со […]

Храна

Печени копани со бело вино и топено сирење

Потребно е: 5-6 пилешки копани 100 гр топено сирење 1 чаша бело вино сол мелена црвена пиперка соја сос 1 лажиче масло Подготовка: – Измијте ги копаните, посолете ги и прелијте ги со соја сос. – Наредете ги во […]

Храна

Школки од тесто со колбаси

Потребно е: 2 лажици масло 1 главица кромид, ситно сецкана 3 гранчиња темјан сол, бибер 2 чешниња лук 250 гр колбаси, исецкани на тркалца 1 брашно 200 гр домати 400 гр тестенини во облик на школки 100 гр моцарела сирење, исецкана на парчиња 1/4 […]