Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Култура

Филмска проекција и разговор со Белинда Казим-Камински

Во кино салата на Музејот на современата уметност во Скопје, денеска ќе се одржи проекција на два краткометражни филма и разговор со Белинда Казим-Камински, уметница, истражувачка и писателка од Виена. Нејзин фокус на интерес се […]

Култура

Недела на босанскохерцеговски филм во Кинотека

Со проекција на „Ничија земја“ од Данис Тановиќ, Кинотека на Македонија во петок ја почнува Неделата на босанскохерцеговски филм. Освен филмот на Тановиќ, прикажани ќе бидат и првенецот на Емир Кустурица „Се сеќаваш ли на Доли Бел“ кој […]

Свет

Почна снимањето на „Гоѕила против Конг“, објавен и дел од содржината

Режисерот Адам Вингард, како и продукциската куќа „Леџендари Пикчрс“ на официјалната Твитер страница, го означија почетокот на снимањето на „Гоѕила против Конг“, а објавен е и дел од приказната. Имено, описот вели дека судирот меѓу двете […]

Свет

Шоукејс Синема: „Бегство од Шошенк“ е најдобар филм во последните 30 години

Според анкета на синџирот кино-сали Шоукејс, „Бегство од Шошенк“ е најдобар филм во последните 30 години, Том Хенкс е најдобар глумец, а Џуди Денч – најдобра глумица. Топ 3 листата филмови ја дополнуваат „Титаник“ и […]

Култура

Во Скопје се снимаат урбаните сцени од филмот „Врба“

Во центарот на Скопје вечерва падна пороен дожд – произведен вештачки за сцена од новиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски, во која актерот Петар Мирчевски „филмски“ повреден во сообраќајка беше ставен во амбулантно возило. […]

Култура

Форум на претставници од 12 филмски фестивали во Македонија

Во рамки на придружната програма на Фестивалот на европски филм „Синедејс“, МЕДИА Деск МК во Младинскиот културен центар организира форум „Крупен план на филмските фестивали во Македонија“, на кој првпат на едно место ќе бидат […]

Култура

Филмскиот проект „М“ добитник на наградата „Crossroads“

Филмскиот проект „М“ во режија на Вардан Тозија и продукција на Дарко Попов ја доби наградата „Crossroads“ на престижниот копродукциски форум Агора, во рамките на 59. Филмски фестивал во Солун. Како што соопшти Агенција за […]

Издвојуваме

Македонскиот филм “Dogs Of War” моментално на прво место

FilmConvert Competition  e натпревар кој се одржува 6та година по ред. Има околу 713 учесници од целиот свет, дечките се единствениот македонски учесник. Поддржан е од големи компании за филмска опрема како: Rode Microphones, Blackmagic […]

Култура

Работилници, предавања и филмски маркет на „Синедејс“

Покрај проекциите на повеќе од сто филма во неколку програми (cinedays.mk), 17.Фестивал на европскиот филм „Синедејс“ ќе има и богата придружна програма – работилници, предавања, филмски маркет. Во Младинскиот културен центар денеска од 13 часот […]