Доза Здравје

Студија: Луѓето без симптоми на коронавирусот се 42 отсто помалку заразни

– Асимптоматските случаи на коронавирус сè уште се енигма за научниците, но универзитетот во Австралискиот Голд Коуст, во поширокиот регион на Бризбејн, заклучи дека луѓето без симптоми имаат 42 отсто помали шанси да го пренесат […]

Доза Здравје

Д-р Беќаровски: Јас да си кажам

Јас да си кажам (5) СУБФЕБРИЛНА И ФЕБРИЛНА ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА Во општиот страв создаден со SarsCov-2, голем дел од Вас драги Фб пријатели секој ден ја мерите Вашата телесна температура. Многумина овие денови се возбудуваат […]

Доза Здравје

Силниот имунитет може да се постигне и со избалансирана исхрана

Моќниот одбранбен систем на организмот, силниот имунитет е првата и најефективна пречка за вирусите, бактериите и настинките. Здравиот имун систем го спречува нивното влегување во организмот и опструирање на сите животни процеси, а доколку вирус […]

Доза Здравје

Какаото и чоколадото се корисни за човековото здравје

– Нутриционистите секогаш препорачувале дека слатките можат да бидат и здрави, но само ако не содржат премногу шеќер или други штетни состојки што го уништуваат имунитетот, меѓу другото. Затоа, какаото е идеална храна за десерт […]

Шпанка заразена со коронавирус, родила здраво дете - МИА
Доза Здравје

Храна која е лоша и нездрава за бебињата

– На бебињата не им се потребни многу калории, но им требаат хранливи материи и здрави состојки. Сепак, некои намирници кои обично им се нудат на бебињата во основа се целосно безвредни и нездрави. Тоа, […]

Доза Здравје

КРВОДАРИТЕЛ: Апелираме до надлежните да го апдејтираат правилникот

Нов апдејт. Минатата недела ја објавивме промената на критериумите за дарување на конвалентна плазма во Италија, а денес ја најдовме следната објава. Апелираме до надлежните да го апдејтираат правилникот, и наместо 28 дена паузата од […]

Доза Здравје

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

27 ноември 2020 ХИНА – Загреб Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина […]

Доза Здравје

Зошто е потребно да се консумира млеко

Млекото е есенцијална состојка за здрав раст и развој на децата но, исто така, рамноправно учествува и во воспоставувањето баланс во исхраната на возрасните. Калциумот од млекото е неопходен за мускулната функција и правилен и […]

Доза Здравје

Што е важно да знаеме за антителата на Covid-19

Кога некој поседува антитела против вирусот SARS-CoV-2 што го предизвикува заболувањето Covid-19 што тоа значи? Зошто е важно да се знае дали имаме антитела ако претходно сме имале Covid-19 или се сомневавме дека сме имале […]

Доза Здравје

Што е разликата помеѓу серолошки и PCR тест?

Серолошки тестови детектираат присуство на антитела т.е. одредени класи на имуниглобулини ИгГ, ИгМ и ИгА во крвта (серум) на пациентот, кои се јавуваат како одговор на присуство на вирусот SARS-CoV-2. ИгМ антитела се показатели на […]