Документарни филмови

Церемонијата за доделување Оскари чини 44 милиони долари

Овогодинешното, 92. свечено доделување на Оскарите во театарот „Долби“ во Лос Анџелес чини вкупно 44 милиони долари, се наведува на финансиската веб-страница „Волет Хуб“ (ВолтХуб), додавајќи дека на црвениот тепих биле потрошени 24.700 долари. За […]

Документарни филмови

Македонската чалгија – автентично музицирање со космополитски дух

Во 19-тиот и до средината на 20 век во нашите градови било вообичаено да се свират чалгии, а Велес, Скопје, Битола и Охрид биле центри во кои особено се изведувала оваа типично градска музика што […]

Вести

Албанците со протест ја дочекаа премиерата на документарецот “Težine lanaca 3” во Њујорк

Третиот дел од серијалот документарни фолмови “Težine lanaca 3” на Борис Малагурски премиерата во Њујорк ја започна со силно полициско обезбедување. Пред местото на одржување на премиерата на овој документарен филм протест организираше албанската дијаспора […]

Документарни филмови

Учеството на Бугарите и другите надворешни претставници во македонското национално дело

Одвојте дел од Вашето време и гледајте го овој документарен филм во три епизоди од кој ќе се запознаете со учеството на странци, вклучително и бугари, во Македонската борба за слобода, кои биле нивните цели […]

Документарни филмови

THE MACEDONIAN – Документарен филм кој нема да остави рамнодушен ниту еден Македонец

Неверојатно искрен и тежок документарен филм од Петро Алексовски, Македонец од Полска, чиј татко бил дете – бегалец од Егејска Македонија. Документарен филм исполнет со емоции, но и слика на геноцидот извршен врз македонското население […]

Документарни филмови

Македонскиот филм „Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“

Со победа во три категории, македонскиот филм „Медена земја“ („Honeyland“), во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, триумфира во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“). На церемонијата, што […]