Бизнис и економија

Кина отвори истрага за увозот на челик од ЕУ и Јужна Кореја

– Кинеските власти покренаа истрага за продажбата на челик од Европската унија и од Јужна Кореја во таа држава,  што може да ги искомпликува настојувањата на Пекинг да обезбеди поддршка од Брисел и Сеул во […]

Бизнис и економија

Измените на Законот за минимална плата пред пратениците

–  Со предложените измените на Законот за минимална плата, кои се на дневен ред на денешното продолжение на 53. седница на Собранието на Република Македонија, државата планира да ги поттикне работодавачите кои имаат финансиски проблеми […]

Бизнис и економија

Заврши состанокот на Г-20 во Буенос Ајрес

– Министрите за финансии и гувернерите на централните банки на земјите од Г-20 соопштија дека засилените тензии во трговијата и геополитика се закануваат да го исфрлат од колосек светскиот раст, и повикаа за поголем дијалог. […]

Бизнис и економија

Медарски демантира поврзаност до фирмата која конкурираше на тендерот за реагенси

– Адвокатот Филип Медарски денеска демантира каква било поврзаност со фирмата, која конкурираше на тендерот на Министерството за здравство. – На денешната прес конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ е изнесено тврдење дека фирма, која конкурирала на […]

Бизнис и економија

Московиси: Несогласувањата за трговските прашања остануваат и по состанокот на министрите за финансии на Г-20

– Еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси денеска изјави дека разликите во ставовите за трговските прашања остануваат и по разговорите водени меѓу министрите за финансии на Г-20 во Аргентина. Но, тој додаде дека […]

Бизнис и економија

Фонд за иновации: Процедурата за првиот јавен повик од Планот за економски раст е транспарентна

– Фондот за иновации и технолошки развој тврди дека процедурата по која е спроведен првиот јавен повик од Столб 3 на Планот за економски раст на Владата на РМ е целосно транспарентна. – Ги поздравуваме сите […]

Балкан

Љајиќ: Приштина да реши дали е во ЦЕФТА или не

– Министерот за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Расим Љајиќ изјави дека не очекува реакција на надлежните за постапките на Приштина, поради што Белград ќе ја разгледа можноста за превземање на индивидуални мерки. – […]

Бизнис и економија

Анѓушев побара косопствениците на неговите фирми да ги повлечат апликациите за мерките од Планот за економски раст

– Вицепремиерот за економски прашања  Кочо Анѓушев ги повика косопствениците на неговите фирми да ја преиспитаат одлуката за аплицирање на мерките од Планот за економски раст и да се повлечат. – Планот за економски раст […]

Балкан

ЕК: Албанија да го намали јавниот долг

– Европската комисија ја советува албанската Влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во последната проценка за економиите на земјите кандидати, ЕК констатира […]

Бизнис и економија

СБ: Има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

– Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, велат од Светска банка (СБ). Во објавата за напредокот во рамки на Програмата за управување со јавниот долг и ризиците, од Светска […]