Бизнис и економија

Анѓушев побара косопствениците на неговите фирми да ги повлечат апликациите за мерките од Планот за економски раст

– Вицепремиерот за економски прашања  Кочо Анѓушев ги повика косопствениците на неговите фирми да ја преиспитаат одлуката за аплицирање на мерките од Планот за економски раст и да се повлечат. – Планот за економски раст […]

Балкан

ЕК: Албанија да го намали јавниот долг

– Европската комисија ја советува албанската Влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во последната проценка за економиите на земјите кандидати, ЕК констатира […]

Бизнис и економија

СБ: Има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

– Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, велат од Светска банка (СБ). Во објавата за напредокот во рамки на Програмата за управување со јавниот долг и ризиците, од Светска […]

Бизнис и економија

Ќе се менува методологијата за проценка за да нема паушални пресметки на данокот на имот

– Паушална и повисока проценета вредност на имотoт од реалната пазарна вредност, што влијае на висината на данокот што го плаќаат, е една од поплаките што ги изнеле граѓаните во неодамна објавената анализа за администрирање […]

Бизнис и економија

Продажбата на аранжманите како лани, зголемен интересот за Турција

– Во екот на туристичката сезона аранжманите што ги нудат туристичките агенции се речиси распродадени. Продажбата е слична како и минатата година, а во некои агенции продадени се скоро 90 проценти од аранжманите. Туристичките агенции […]

Бизнис и економија

Во Струмица консултативна средба за рудникот за бакар и злато Иловица-Штука

– Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи и ќе се формира независно тело за мониторинг, беше посочено на синоќешната консултативна средба за Проектот за развој на рудникот за бакар и злато Иловица – Штука, […]

Бизнис и економија

Заев: Изградбата на хидросистемот Конско реализација на долгогодишната потреба на граѓаните

– Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков и претставници на турската компанија  „Адали Холдинг“, кој е изведувач на работите  денеска во подпланинското село Конско кај Гевгелија […]

Бизнис и економија

Нови 20 милиони денари за агро-секторот преку Програмата за рурален развој на земјоделството.

– Од денеска до 21 август земјоделците ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка од Програмата за рурален развој преку Мерката 121.4 „Набавка на систем за наводнување капка по капка, конструкција на бунари и […]

Бизнис и економија

Влада на РМ: Мерките даваат резултати, мајската плата поголема за 7,1 отсто од лани истиот месец

– Растот на платите е, и останува, приоритет на Владата на Република Македонија. Просечната нето плата во месец мај порасна за 7,1 отсто во однос на истиот месец претходната година. Таа сега изнесува 24.509 денари и е […]

Tip Of The Week

TOW#447-Станување од кревет

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментаритеза совети, можете да ги пишувате на: Tip […]