Бизнис и економија

Поддршка за земјоделците кои подигнале нови овошни и лозови насади

– Сите земјоделци кои од први јануари до 30 септември годинава ги зголемиле стадата, формирале ново стадо, подигнале нов овошен или лозов насад или засадиле повеќегодишни ароматични растенија на нови површини, од денеска до крајот […]

Бизнис и економија

Раст на тргувањето со недвижности во вториот квартал, запишани 2.163 хипотеки

–  Во вториот квартал годинава се запишани 2.163 хипотеки во вкупна вредност од 268.060.621 евра.  Во Центарот за катастар на невдижности Скопје се впишани 1.394 хипотеки, со вредност од 120.427.838 евра, а во останатите катастарски […]

Бизнис и економија

Кока-Кола го презема Коста, еден од светските брендови за кафе

– Компанијата „Кока-Кола“ соопшти дека е постигнат договор за преземање на „Коста Лимитед“, еден од водечките светски трговски центри за кафе. „Кока-Кола“ ќе ја преземе „Коста“ од Whitebread PLC во трансакција вредна 5,1 милијарди долари, […]

Бизнис и економија

Анѓушев: Забрзан е трендот на инвестирање во македонската индустрија

 – Странските директни инвестиции во првите шест месеци од годинава достигнаа 327 милиони евра или 218 отсто повеќе од просекот во последните три години. Ова покажува дека трендот на инвестирање во македонската индустрија е забрзан, како и […]

Бизнис и економија

ОКТА ќе додели десет целосни стипендии на постдипломци од УКИМ

– ОКТА и оваа година ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии за десет студенти на УКИМ. Според Меморандумот за соработка, потпишан меѓу компанијата и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”, дефинирани се условите за добивање на […]

Бизнис и економија

Отворена фабриката на турски „Чагатај Кабло“ во Бунарџик

– Шест милиони евра инвестиција и вработување на околу 300 лица треба да биде билансот од најновата турска фабрика во Македонија „Чагатај Кабло“ што денеска и официјално почна со работа. Станува збор за погон од седум […]

Балкан

Кинескиот гигант „Зиџин“ избрана за стратешки партнер на РТБ „Бор“

– Кинеската компанија „Зиџин Мининг Груп“ е избрана за стратешки партнер на Рударско-топилничкиот басен „Бор“, изјави денеска министерот за рударство и енергетика на Србија Александар Антиќ на прес-конференција во Владата. Антиќ наведе дека оваа кинеска компанија […]

Бизнис и економија

Бектеши предлага зголемување на тарифите за концесионерите на рудниците

– Министерството за економија предлага да се зголемат тарифите што треба да ги плаќаат концесионерите на рудниците за искористување на просторот и експлоатација на рудата. Како што соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши, концесионерите за […]

Бизнис и економија

Истражување: Времето поминато во пат до работа да се брои во работниот ден

– Истражувачи од Универзитетот на западна Англија предлагаат времето што се минува на пат до работното место да влегува во работното време. Универзитетот извршил истражување во часовите кои секој ден се губат во патување до […]

Бизнис и економија

Почнува со работа фабриката „Чагатај Кабло“, ќе произведува кабли за автомобилската индустрија

– Во технолошко-индустриската развојна зона, Бунарџик 1 денеска ќе почне со работа фабриката „Чагатај Кабло“ што ќе произведува кабли за автомобилската индустрија пред се наменети за автобусите на „Ван Хол“. Камен-темелникот на оваа фабрика беше поставен […]