Десет стартапи поддржани од Акцелераторот на УКИМ ги презентираа своите бизнис решенија пред вицепремиерот Битиќи

Стартапите се моторите на новото време и претходници на новата ера на индустријализација која не е базирана на традиционалната индустријализација, туку е базирана на вештачка интелигенција. Државата е тука да понуди можност, а наше е да ја искористиме, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -Ќе ја поддржиме како Влада секоја иницијатива која доаѓа од стартап заедницата за дома …

Continue Reading

Македонски претприемачки на Форбс 30/50 самитот во Абу Даби

Михаела Ѓорчева и Моника Илиева се македонски претприемачки кои учествуваа на самитот Форбс 30/50 што се одржа во Абу Даби од 7 до 10 март по повод Меѓународниот ден на жената. Во рамки на самитот, нашите претприемачки оствариле средба и со главниот и одговорен уредник на Форбс и основач на Forbes Under 30 листата, Рандал Лејн. Ѓорчева е дел од …

Continue Reading

Прв состанок на новоформираниот Совет на женско претприемништво на Охрид

Советот на женско претприемништво на Охрид денеска го одржа својот прв состанок, на кој се разговараше околу дефинирање на деловникот за работа, усвојувањето програмски акти и прецизирање на идни планови во работата на телото. За претседател на Советот е избрана Сузана Наумоска, за заменичка Устијана Речкоска, а дефинирана е и работна група која веќе следната седмица ќе биде ангажирана околу …

Continue Reading

Штипјанката Светлана Кордумова од својот роден град развива софтверска компанија со вештачка интелегенција

 – Пандемијата на Ковид -19 ја зголеми онлајн продажбата. На социјалните мрежи се продаваат секакви производи, од игла до локомотива. Но, зад видео-излозите што секојдневно ги гледаме стојат софтверски компании со вештачка интелигенција. Една од нив е и компанијата на штипјанката Светлана Кордумова. Пред четири години, Кордумова ја формира својата компанија „Pixyle Ai“ и работи на усовршување софтвер којшто се …

Continue Reading

Струшките стопанственици се запознаа со придобивките од прекуграничниот проект за промоција на туризмот

– Претставници од туристичкиот сектор се запознаа со можностите што ги нуди проектот „Струга и Поградец за промоција на туризмот и културното наследство-COOLTOUR“, преку кој со средства од Европската унија ќе бидат грантирани 40 соларни панели“. Според Кристина Најдовска Илиевски, проектен менаџер, меѓу другото предвидено е да се субвенционираат по 20 мали еко бизниси од туристичкиот сектор во двете погранични …

Continue Reading