VIVAX топлински пумпи – Дигитализација на целиот систем за ладење и греење на секое домаќинство


Ширењето на WiFi технологијата и развојот на дигиталните апликации за паметните телефони ги создадоа предусловите за концептот на „паметно живеење“. Современите технологии кои што ги користат денешните мобилни телефони нудат решенија преку кои што секој еден човек може да ги контролира уредите во својот дом. Регулирајќи ги апаратите во домаќинството од било каде, дури и кога корисникот е далеку од дома, овозможува да се подобри конфорот за живеење и да се оптимизира потрошувачката на електрична енергија на секој дом.

Многу е важно и неопходно да се обезбеди сигурен систем за ладење и греење на домот, кој ќе биде најефикасен и ќе носи најниски трошоци, преку целата година. Можност за дигитализација на целиот систем за ладење и греење е предност плус, а истата ја нуди компанијата VIVAX, преку топлинските пумпи, чие функционирање може лесно и едноставно да се контролира преку мобилен телефон.

За пријатен престој во секој дом, на секое домаќинство му е потребен пријатен амбиент со соодветна температура, која што може да се добие со новите топлински пумпи на VIVAX, кои што имаат троен систем на работа, односно ладење, греење и топла вода, преку целата година. Предноста на топлинските пумпи е тоа што, нивното работење може да се поврзат со многу апарати во домаќинството.

Можноста VIVAX топлинските пумпи да се поврзат со голем дел од уредите во домот, како што се подно греење, радијаторите, бојлерите за греење на вода и слично, овозможуваат постигнување на совршена температура во домот, во текот на целата година. Опцијата за WiFi поврзување, дава можност за контролирањње на работата на VIVAX топлинската пумпа, односно регулирањето на температурата во домот може да се прави едноставно преку мобилниот телефон, од било кое место со интернет конекција. Преку опцијата на мобилниот телефон, сега едноставно може да се провери состојбата на работата на уредите во домот кои се поврзани со топлинската пумпа, да се намести температурата, посебно во секоја соба од домот, да се сетира режимот на работа и доколку се појави некој дефект, информациите за истиот да се појават како известување на мобилниот телефон.

Времето кога уредите во домаќинството се контролираа преку далечински управувач полека поминува. Грижите за тоа дали домот ќе биде топол или ладен кога се враќаме од работа или прошетка, се веќе минато. Сега само со еден клик на мобилниот телефон може да ја поднесеме температурата која сакаме да ја имаме кога ќе се вратиме дома.

За повеќе информации и детали за новите VIVAX топлински пумпи обратете се на некој од телефоните за контакт 02 3202 837 / 02 3202 812 или посетете некое од продажните места преку продажната мрежа    https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=en&ll=41.741768085267886%2C21.76615387747355&z=7&mid=1QljR3INNv86PN05FkyDe1PNvxh5pgbzS.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти

Скопје, 2 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, […]

ИЗБОРИ 2020: МИА ќе ги претстави програмите на учесниците на Предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

ДИК со измени на Упатството за набљудување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешното продолжение на вчера започната седница, донесе одлука за усвојување на изменето Упатство за набљудување на изборите, а беа избрани и неколку членови на Општински изборни комисии кои поради одредени […]

Умерен оптимизам кај научниците од Оксфорд за вакцината против Ковид-19 - МИА
Вести

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Скопје, 2 јули 2020 () – Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*