TOW#475 – Вработен ориентиран кон резултати

 

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

Како продолжение на претходниот совет на неделата, ако не сте просечен работник, тогаш би требало да сте човек кој е ориентиран кон резултати.

Луѓето кои ги интересираат резултати и се насочени кон нивно остварување, кога ќе станат наутро, не си мислат „кои работи треба да ги направам денес“, туку кои „резултати денес треба да ги остварам“.

Знаете, како во работата, така и во приватниот живот, резултатите се тие кои се бројат и на крај се Гледаат. Кога ќе почнете да ја гледате крајната цел, тогаш лесно ќе ви биде да планирате што треба да се случи денес за да се постигне „X” на планираниот датум.

Да, може лесно да се стане личност која е ориентирана на резултати, а не да се тапка во место и да се биде некоја просечна личност. Но, како?

 • Мултитаскинг – работењето на повеќе работи во еден момент само ве гуши! Не можете (освен ако навистина не сте таква личност, но до сега не сум сретнал во живо таква личност). Според некои статистики, при работењето на повеќе работи во исто време, продуктивноста се намалува за 40 %
 • Време – времето бргу лета и треба да ги уништите сите активности кои одземаат време. Еве ви неколку од нив и колку време одземаат на секој од нас (ова и теоретски, но и практично ви го тврдам):
  • Поздравување со колегите и утринско кафе – 20 минути
  • Сурфање на нет (тиме.мк, социјални медиуми итн.) – 120 минути
  • Чит-Чет муабети со колегите – 45 минути
  • Оброк – 45 минути
  • Приватни телефонски разговори – 20 минути

Ако ги соберете, ќе видите дека речиси 250 минути/4 саата од работниот ден ви оди лево/десно, значи остануваат само уште дополнителни 4 саата за работа

 • Поставете јасни цели – само со јасни цели, резултатите ќе бидат остварливи. Ако целите не се јасни од самиот почеток, тогаш е многу лесно да дојде до збрка, но и неостварливи резултати. Секој очекува нешто од некого и само со јасни цели може да се исполнат резултатите, но и да се даде повеќе од тоа.
 • Ресурси и алатки – само со соодветни ресурси и алатки кои ви се потребни за остварување на резултатите, истите може да ги исполните. Сè друго е само мачење и желба за остварување на резултатите. Доколку ги немате, побарајте ги!
 • Комуникација – добра комуникација со колегите со кои треба да се завршат работите, дава супер резултати и обратно. Не може да нема комуникација, а да има резултати… тогаш не сте ориентиран кон резултати туку кон задоволување на самите себе и остварување на своето, а не во името на тимот. Ако имате проблеми во комуникацијата, најдете начин да ја подобрите (чести средби, употреба на нови технологии и слично)
 • Детали – кога ќе добиете задача од која се очекуваат резултати, имајте што повеќе информации за неа и што е она што се бара од вас. Немојте само да климате со глава, а всушност ништо не сте разбрале. Враќањето да потпрашувате по сто пати остава лош впечаток за вас, но ако пак ги немате сите детали за она што се бара од вас, може да испорачате непотребни или погрешни резултатите и изгубено време
 • Планирање – ако се бара од вас или вие самите си поставувате некоја временска рамка, тогаш ве молам планирајте ги сите обврски и задачи што ги имате. Покрај службените, тука се и приватните обврски кои треба ги имате во предвид. Што поубаво си ја испланирате задачата, толку помалку ќе имате стрес, а и ќе имате време да ја исполните.

 

Ќе го завршам овој совет со извадок од едно интервју на Коста Петров во кое тој вели: „Како што одминуваат годините научив дека моја должност не е да објаснувам некому што сум, кој сум и од каде сум. Моја должност е да го давам максимумот во сѐ што правам, а резултатите секогаш говорат самите за себе.”

 

Со успех во промените,

@kalinbabusku

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*