TOW#470 – На крајот на годината

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

На сè доаѓа крај, па и на годината. Период кога најголем број од нас сме фокусирани околу организација на прослави и планови за најубав помин за најлудата ноќ, патувања и одмори…

Но луѓе, годината уште не е завршена. Чекајте, не го затворајте мозокот, има уште толку многу што треба да се направи до крајот на годината!

Искористете го овој период да ги направите следниве работи:

 1. Ревизија на претходната година
  1. Тимот – седнете со тимот и разговарајте околу тоа што поминало добро во изминатата година, што е она што можело да се поправи и каде сте правеле најмногу грешки. Дополнитлено на ова, направете ревизија на тимот и видете дали луѓето кои работат со вас или се во вашиот тим, се соодветни луѓе и кои сè работи би требало да ги поправат во иднина.
  2. Финансии – прво направете сами ревизија на финансиите и што е она што можело да се направи подобро. Видете каде сте потрошиле најмногу пари, за што и што е она што сте можеле да направите за да не ви отидат толку пари на (не)потребни работи. Исто така, разгледајте го и приливот и видете каде сте можеле да направите некое подобрување и како сте можеле истото да го направите. После тоа, доколку сте сопственик на компанија, седнете со вашиот сметководител или финансиски гуру и направете ревизија на вашето финансиско работење.
  3. Цели – се надевам дека на крајот на претходната година сте си поставиле некакви цели или работи кои би сакале да ги постигнете, па сега е време да видите дали се постигнати или, пак, зошто НЕ J
 2. Планови за наредната година
  1. Тимот – доколку е потребно зголемување или намалување на тимот, направете соодветни планови. Дополнително на тоа, врз основа на ревизијата на вработените или членовите на тимот, направете план за унапредување во некои вештини кои ќе придонесат кон личен, но и професионален развој, прво на индивидуално ниво, а после тоа и на групно ниво.
  2. Канцеларии – доколку се зголемува тимот, веројатно треба да размислувате и за некои нови канцеларии или, пак, веќе постојните да ги преуредите и да им дадете некоја свежина.
  3. Финансии – задолжително да се направи план на приливи и одливи кои би требало да бидат во корелација со сите новини кои сакате да ги внесете во вашето работење. Сето тоа, ставете го во една табела која ќе може во текот на годината да ја мониторирате и да можете да видите дали и колку сте биле добри во планирањето. Оваа табела ќе ви биде и убав момент за ревизија во текот на годината на приливите и на одливите
  4. Цели – време да се постават нови цели/планови кои би сакале да ги постигнеме во Новата година. И нив мора некаде да ги запишете, не за друго, ќе ги заборавите, а ако се некаде напишани, од време на време, ќе може да се потсетувате… Гледајте да поставувате неколку (макс. 7 цели меѓу кои се и приватни и службени) и да бидете малку повеќе од реални, за да може да се притискате за да ги остварите.

 

@kalinbabusku  @tipoftheweek

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*