TOW#469 – Тебе да ти е убаво!

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

Тебе да ти е убаво!” (или по струшки – „Тебе да ти е убо!”), е фраза која за прв пат ја слушнав од еден мој пријател од Струга. Во ситуација кога јас му раскажував какви работи сум си купил за дома, и колку сум среќен поради тоа, тој ми вели – „Супер! Тебе да ти е убаво!”.

Мене многу ми се допадна таа фраза, бидејќи покрај тоа што има хумористична нота, ако се навлезе длабоко, има огромна синтактичка вредност и ефект. Самата фраза се основа сосема спротивно на она што се случува во меѓучовечките односи на социјално и на психолошко ниво кај нас, но и пошироко. Самата фраза „Тебе да ти е убаво”, не се однесува на нас лично (ЈАС), туку на другиот, соговорникот (ТИ). Во ова време на индивидуализација, изолација и сегментација, време кога сите си мислат само на себеси и што добивам ЈАС во некоја ситуација, овој концепт, концепт на социјално размислување и размислување за другиот, а не за себе, може да биде еден вид клуч за јакнење на меѓусебната комуникација, да го подобри меѓусебното разбирање, а со тоа и соживотот помеѓу луѓето.

Во Емоционалната писменост, секоја емоција или состојба има своја спротивна емоција. Така, концептот на  Его (ЈАС) е спротивно на Емпатија (ТИ). Денес, нашето ЈАС е огромно и не остава многу простор за развој на Емпатијата (ТИ – перспектива). Поради тоа, овој концепт можеби ќе влијае (колку толку) на менување на тој сооднос.

Според моето мало истражување, помеѓу стружани, но и жители на други градови во Македонија (за познавањето и користење на овој израз), заклучив дека, покрај тоа што најмногу се употребува во Струшко-Охридскиот регион, самиот концепт може да има различна примена:

  1. Вистинска поддршка на соговорникот: искрена, позитивна конотација. Кога ви е искрено мило за соговорникот и го поддржувате во неговите планови. Кога навистина сочувствувате со нив и ви е мило за нивните успеси, дела или акции.
  2. Иронија/Критика: кога сакате да бидете саркастични и да испратите погрешна порака, се користи во ироничен контекст. Кога некој си мисли само на себе (кога е себичен) тогаш соговорниците знаат да ја искористат оваа фраза да бидат иронични кон таа личност, со цел да му испратат порака дека можеби се однесува себично.
  3. Советодавно: некогаш кога сакаш да заштитиш пријател, роднина, колега кој премногу се дава за другите и знаете дека може да биде повреден во дадената ситуација, го советувате да ја одбере таа опција затоа што за него е подобра.
  4. Хумор: се употребува и во разни други ситуации, кога можеби и нема некоја посебна поента. Се употребува како фраза со која било тема на разговор, чисто хумористично.

Што и да е причината за користење на оваа фраза, во секој случај, се однесува на другата личност (не на себе), и може да биде корисна во менување или подобрување на односите помеѓу луѓето. Но, доколку почнете повеќе да ја користите оваа фраза, најважно е вашата намера во заднина да биде вистински позитивна.

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*