TOW#468 – Нови работни простории

 

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

Мислам дека кога колегите ќе го видат насловот, ќе ме умрат од зафркавање, но навистина, последниве неколку месеци сум толку многу ангажиран околу наоѓање нови работни простории, така што не можев да спијам.

Или моите барања се преголеми или навистина она што се нуди на пазарот не е тоа што ми треба. Најдовме многу,  но од сè што видовме не беше според нашите барања и така не можеме да најдеме нешто соодветно.

Во фирмата, вработените се шегуваат и прашуваат: – што е тоа што е соодветно?! Но,при барањето простор  потребно е да се задоволат неколку потреби и причини:

  • Иднината – новите канцеларии треба да ги задоволат потребите на идниот развој или пад на вашиот бизнис. Нормална е доколку планирате развој на фирмата да имате потреба од поголеми канцеларии, но за жал и обратно.
  • Распоред – моменталниот распоред на поставеност на собите, во кои се сместени вработените, не одговара на моменталниот органиграм што го имате, а со правилна поставеност, ќе ја зголемите ефикасноста во работата кај колегите.
  • Цена – со тек на време, цените на просториите за изнајмување се намалуваат во однос на квадратурата која се нуди. Не е на одмет од време на време да видите како стојат цените, ќе се изненадите.
  • Пристапност – новите простории треба да бидат попристапни од претходните, како за вашите вработени, така и за потенцијалните клиенти. Да имаат во близина место за паркирање на превозните средства или станица за јавен превоз.
  • Светло – сите знаеме дека природното светло е најдобро за осветлување на работните простории, па соодветно на тоа и новите работните простории треба да бидат со подобро и поголемо природно осветлување.
  • Технологии – во време на Интернет и постојана зависност од Интернетот, во новите простории не смеете ни да помислите да не бидат без добра техничка инфраструктура.
  • Амбиент – дали е лесно да се загрее или да се олади, е доста важно. Дали е на градско парно или има сопствено греење или,пак нешто друго. Ако е со сопствено греење, цените за струја ќе бидат високи во зимскиот период, што треба да се планира во финансиската конструкции, но затоа немате никакви плаќања во текот на летниот период.
  • Старост на просториите – сигурен сум дека не сакате од старо да се вселите пак во старо… нешто што минимум треба да го барате е подобро од она во што сте сега, секако, доколку можете да си допуштите.
  • Газдите – ќе се зачудите, но каков газда имате сега и што е она што очекувате од новите газди е доста важно за иднината на вашата компанија. Сè е убаво со сопствениците на просториите додека трае преговарањето, но во самиот момент кога ќе се вселите, го осознавате нивното вистинско лице.

 

И кога на сите овие работи, кои јас ги барам од новите канцеларии, ќе дадете малку повеќе значење, ќе видите колку е тешко да се најде нешто соодветно кое ќе задоволи барем еден дел од нив. На сето ова после доаѓаат и опремата која ќе треба да ја вметнете внатре. Е, тоа е друга тема.

 

Со успех за мене во барањето на нови простории, а на вас, во промените.

@kalinbabusku

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*