TOW#459 – Пребарување

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

Со денешната технологија на информации, да не кажам речиси сите, се подостапни до нас од кога било. Но, нивната достапност и не е баш толку лесна како што изгледа на прв поглед, затоа што истражување и пронаоѓањето на информациите што ги бараме, понекогаш може да бидат доста комплицирани.

Пребарувањето на информации, навидум изгледа како лесна активност, но за да дојдете до вистинските (квалитетни и употребливи) информации, потребно е искуство и треба да се знае како да се направи тоа. Сепак, како што наведов погоре, се работи за тоа како да стигнете до квалитетни и употребливи информации.

Ве поттикнувам на ова, затоа што сè почесто се ослонуваме на пребарување преку Интернет и користење на тие информации како релевантни, но дали се навистина употребливи тие информации? Е, тука е проблемот. Од друга страна, пак, пребарувањето е доста интересно и може да ви помогне во многу работи, но ако не знаете како да го направите пребарувањето, може да ви одземе многу (непотребно) изгубено време. Затоа, споделувам со вас некои интересни совети – како да си го олесните пребарувањето, но и намалите времето за стигнување до релевантна информација:

  • Фраза – во процесот на пребарувањето, најпрво што треба да направите е да дојдете до вистинската фраза или збор кој ви треба, за да имате успешно пребарување. Не за друго, може да ви се случи фразата, зборот или реченицата, со која сте почнале пребарување, да не е таа која навистина ќе ви помогне во успешно пребарување, туку тоа е нешто сосема друго.
  • Повеќе зборови – при пребарување на информации кои ви се потребни, користете повеќе зборови во делот за пребарување. Користете повеќе зборови или цела реченица, само со еден збор го намалувате изборот.
  • Слични зборови – кога ќе почнете со пребарување на некои информации, почнете со еден збор или фраза, но барајте и синоними. Пребарувајте ги и синонимите на првичниот збор, може да дојдете до интересни информации.
  • Помалку важни зборови – во процесот на пребарување, како гледате дека некој збор не е толку важен и само ви го отежнува истражувањето, исклучете го. Немојте да го отежнувате пребарувањето со небитни работи, со тоа овозможувате да стигнете до погрешни информации.
  • Страни – при пребарување, истражувајте повеќе страни, но користете за тоа нови страни. Пребарувањето на некои информации понекогаш може да потрае и да губите време и ако го правите на истото место, може да се изгубите од каде што сте почнале, но може да ве однесе и во друга насока. Затоа, понекогаш е потребно и да:
  • Пребарувајте и на слични места – кои вклучуваат некои од информациите што ги пребарувате, па можеби ќе биде најдобро да продолжите со пребарување на сосема друго место од она на кое сте започнале.
  • Проверка – на крај, кога ќе помислите дека информациите што сте ги пронашле се тие што ви требаат, ве молам направете уште една проверка на истите. Тоа може да го направите со тоа што, содржината ќе ја ставите на пребарување и ако ви излезат на неколку релевантни места, тогаш можеби и можете да ја употребувате.

Нека ви биде пребарувањето забава, а не процес кој е сложен и бара многу време. После секое пребарување имајте знаење како следното да биде ем поинтересно ем за пократко време.

Со успех во пребарувањето и промените

@kalinbabusku

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*