TOW#458 – Медиумски мрак

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

Во моментов се наоѓам во Женева, на форумот „2030”, во организација на Светската Трговска Организација (WTO). Покрај интересните теми и отворени разговори, околу движењата и промените на светските трговски трендови, што можеа да се слушнат тука, имав можност и да се запознам со многу интересни и влијателни личности од јавниот, приватниот (бизнис) и невладиниот сектор. Во едно од тие дружења, се запознав со две госпоѓи од Велика Британија кои работат, едната во Британската асоцијација за извоз, а другата во асоцијацијата на осигурителни компании. Со нив, покрај можноста да направиме разговор околу теми поврзани со светските трговски трендови, имавме можност да разговараме и за секојдневни, животни, политичко-социјални теми кои ги засегаат двете држави.

Нормално, како една тема на разговор беше и BREXIT, за која они имаа многу што да си кажат една на друга. Но, најинтересна беше нивната реакција кога им кажав дека знам нешто околу таа тема, дека народот е поделен околу излегување или останување во ЕУ, но дека нешто повеќе, баш не знам. Им кажав дека тоа е најмногу поради тоа што живеам во медиумски мрак, како на домашно така и на светско ниво. Дека дома, немам телевизор, не читам весници, социјални медиуми или што било друго што може да ми влијае на мојот мир. Беа многу зачудени и им беше нејасно како толку малку се интересирам за дневно-политичките состојби во светот. Интересно беше тоа што едната дури ме праша дали немам телевизор поради тоа што немаме телевизори или дека тоа е мој личен избор!

Во однос на медиумската изолираност, мое верување е (а и така викаат истражувањата) дека опкружувањето директно влијае на нас и на нашето лично однесување. Сите негативни вести, информации, слики и влијанија, што претставуваат 99 % од она што се пласира во медиумите, не може, а да не влијае негативно на нас самите. Живеејќи во такво опкружување, многу е тешко да се исклучите од сè она што се случува, локално и глобално, и да си го задржите мирот. Истражувањата велат дека, не е исто ако гледате во природа, дрвја, езеро или море, или ако гледате војни, смрт, крв, закани и човечки несреќи.

Затоа, седејќи овде покрај обалата на Женевското Езеро, опкружен од природните убавини на овој регион, со овој неделен совет сакам да ве поттикнам да одморите малку од секојдневните негативни стрели кои ве опкружуваат, и малку да поуживате во убавините што ги нуди природата. Излезете во парк, на планина, надвор од градот или едноставно гледајте во облаците. Светот нема да ви побегне, ако малку се исклучите од телевизорот, весникот или Интернетот.

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*