TOW#457 – Надвор од работните задачи

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

Креирање на работно место и работни задачи за одредено место, не е лесна работа. Секој работодавец сака повеќе од тоа, а секој вработен сака тоа што се бара.

 

Но, ако работите во просторија со повеќе луѓе или во тим или во работна заедница, а сте индивидуалец, секогаш има некои работи кои можеби и не се напишани, но се потребни од секого. Најмногу од вработените.

 

Некои од работите кои никогаш нема да бидат напишани во вашите работни задачи, а е убаво да ги дадете во новата или веќе постоечка работна средина се:

  • Грижа – грижете се за вашето работно место и околината, како што се грижите дома. Како се однесувате дома, така сте и на работното место! Тука спаѓаат и финансиите, кои иако можеби не се директно ваши, сепак имаат влијание и врз вашиот буџет.
  • Помош – бидете несебични во давањето помош за потребите на колегите, која не треба да биде само декларативна. Секогаш на секого може да му се помогне.
  • Енергија – секогаш внесувајте нова енергија во околината, посебно ако сте новодојдени, но и немојте да ја негодувате новата енергија од новите луѓе.
  • Однесување – однесувајте се со луѓето околу вас, како што сакате вие да се однесуваат со вас.
  • Љубопитност – бидете љубопитни и истражувајте. Бидете љубопитни за вашата работа, но и за работата на вашите колеги. Така ќе ги проширите видиците за нови можности.
  • Проактивности – колку и да сте човек кој дава нови идеи и размислувања, бидете повеќе од тоа, но и поттикнувајте ги вашите колеги да го прават истото.
  • Организација – внесувајте новини во вашата организација на работното место и позиција, но и поттикнувајте ги колегите околу вас за подобрување на тимската работа.
  • Атмосфера – поттикнувајте пријатна работна атмосфера во средината. Внесувајте нова енергија, смеење, но ако не сте човек од смеење, барем немојте да го уништувате туѓото смеење.
  • Прашања – прашувајте цело време, но немојте да ги повторувате истите прашања, само затоа што така треба.

 

Ете, гледате, има безброј работи кои не можат да бидат пишани во вашите работни задачи, но се очекуваат од вас. Едно е најважно, немојте уште од првиот ден да ве прифатат како човек којшто негодува, уништува забава и не се прилагодува во новата средина. Менувајте се и адаптирајте се!

 

Со успех во промените,

 

@kalin.babusku

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*