TOW#455 – Кои се вашите аспирации?

 

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

Деновиве правам доста интервјуа со потенцијални кандидати кои би работеле кај нас (ако знаете некои, нека испратат барање за да им кажеме што бараме) и нормално, поставувам многу прашања. Некои од нив се со формален карактер, но има и доста кои се со неформален карактер.

Но, она што многу ме зачуди е тоа што голем број луѓе со кои се сретнав, особено оние коишто скоро излегле од некоја образовна институција или, пак, се само со неколку години работен стаж, всушност не ни знаат кои им се аспирациите во животот. Многу ретко да најдете некој кој знае што сака.

Знаете како, убаво е човек да знае што сака во животот, независно дали е тоа остварливо или не, барем кога сте мали и не знаете ништо од животот. Со текот на времето, тие аспирации се менуваат и се адаптираат, но доколку не знаете кои се вашите аспирации, тоа не зборува баш убаво за вас.

Но, кога веќе зборуваме за аспирациите и што е она што сакате да бидете кога ќе пораснете, би сакал да споделам со вас неколку идеи или насоки како да дојдете до тоа:

  • Верба во себе и во другите – најважна работа е да имате верба во себе. Луѓето кои веруваат во себе можат и да работат на поставување на цели во животот, па и нивно остварување.
  • Самодоверба – поголемиот број луѓе се задоволуваат со малку, и истите тие луѓе ќе влијаат на вас и вие да се задоволите со малку. Без самодоверба, многу лесно може да потпаднете на нивното влијание. Внимавајте на вашата самодоверба и работете на нејзино зацврстување за цело време.
  • Мотивација – при дефинирање на аспирациите, потребна е и мотивација. Мотивација од самите себе, но и од вашата најблиска околина. Затоа, секоја аспирација искомуницирајте ја со луѓето на кои им верувате, нивната мотивација ќе ви биде повеќе од потребна во иднина.
  • Уникатни – бидете уникатни во вашите желби. Уникатноста мора да ја врзете и со вашето опкружување, но и со вашата
  • Визија – без визија, нема иднина! Секој од нас мора да има визија каде се гледа себе си, сам, со фамилијата, со пријателите… луѓето без визија, се луѓе без никакви аспирации!
  • Креативност – во дефинирање на изборот… за остварување на изборот!

 

Како што поминуваме низ животот и работењето за остварување на соништата, знаејќи кои сте и кои се вашите аспирации, ќе бидат клучни во остварување на целите. Да се стане она што ви била аспирацијата – не е лесно, но без неа вие сте како вонземјанин на планетава, човек без компас. Потребна е голема храброст, упорност и цврсто верување во себеси.

Со успех во промените

@kalin.babusku

Вести

Коцијанчич не сака да се меша во владеењето на правото во Република Македонија

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич уште еднаш повтори дека не може да коментира судски процедури кои се во тек и дека некои работи не се во надлежност на ЕУ. – Реагиравме, рековме дека се […]

Вести

Меј: Не сум „модерен Невил Чемберлен“

Британската премиерка Тереза Меј ги отфрли денеска обвинувањата дека претставува „модерен Невил Чемберлен“, премиер кој една година пред почетокот на Втората светска војна изјавувал дека обезбедил мир со Хитлерова Германија. Некои пратеници од Конзервативната партија […]

Вести

„Сите членови да доаѓаат пред Собрание“, „Сега е моментот” – смс пораки на рочиштето за „27 април“

Со изведување смс и вибер пораки меѓу учесниците на „крвавиот четврток” денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Рочиштето почна со читање […]

No Picture
Вести

Конзервативците собрале доволно потписи за недоверба на Меј, таа тврди дека ќе преброди

Британската премиерка Тереза Мај ги отфрли шпекулациите дека може да биде соборена од премиерската функција поради нејзиниот договор за Брегзит, јави Би-Би-Си. – Ќе го пребродам тоа, рече таа И покрај неколкуте оставки на министри […]

Балкан

Бошњаци иселеници бараат на Брнабиќ да и се забрани влез во БиХ поради изјава за Сребреница

Негирање на геноцидот во Сребреница и искривување на судските факти за најголемото злосторство после холокаустот во Европа претставува намерен и организиран напад врз вистината и правдата, државата БиХ и жртвите, предупреди денеска Конгресот на Бошњаците […]

Вести

Дејвис: Парламентот ќе го отфрли договор на Меј за Брегзит

Поранешниот британски министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека Парламентот ќе го отфрли договорот за Брегзит, а премиерката Тереза Меј ќе мора повторно да го преразгледа. – Мислам дека договорот ќе биде отфрлен од страна […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Интересно

НАСА објави снимки од нов огромен глечер на Антарктикот

Парче мраз сo површинa oд oкoлу 220 километри квадратни, пред еден месец се одвои од глечерот Пајн Ајланд на Антарктикот, соопшти НАСА објавувајќи фотографија направена при движење над огромната ледена површина. Глечерот „трипати поголем од […]

Интересно

НАТО: Опрема што ја носи норвешки снајперист за да преживее (ВИДЕО)

What does a 🇳🇴Norwegian sniper carry with him so he can survive out in the ❄️cold for at least 7 days? #WeAreNATO #Norway #TridentJuncture pic.twitter.com/mRDGlHSLD1 — NATO (@NATO) November 14, 2018

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*