TOW#455 – Кои се вашите аспирации?

 

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

Деновиве правам доста интервјуа со потенцијални кандидати кои би работеле кај нас (ако знаете некои, нека испратат барање за да им кажеме што бараме) и нормално, поставувам многу прашања. Некои од нив се со формален карактер, но има и доста кои се со неформален карактер.

Но, она што многу ме зачуди е тоа што голем број луѓе со кои се сретнав, особено оние коишто скоро излегле од некоја образовна институција или, пак, се само со неколку години работен стаж, всушност не ни знаат кои им се аспирациите во животот. Многу ретко да најдете некој кој знае што сака.

Знаете како, убаво е човек да знае што сака во животот, независно дали е тоа остварливо или не, барем кога сте мали и не знаете ништо од животот. Со текот на времето, тие аспирации се менуваат и се адаптираат, но доколку не знаете кои се вашите аспирации, тоа не зборува баш убаво за вас.

Но, кога веќе зборуваме за аспирациите и што е она што сакате да бидете кога ќе пораснете, би сакал да споделам со вас неколку идеи или насоки како да дојдете до тоа:

  • Верба во себе и во другите – најважна работа е да имате верба во себе. Луѓето кои веруваат во себе можат и да работат на поставување на цели во животот, па и нивно остварување.
  • Самодоверба – поголемиот број луѓе се задоволуваат со малку, и истите тие луѓе ќе влијаат на вас и вие да се задоволите со малку. Без самодоверба, многу лесно може да потпаднете на нивното влијание. Внимавајте на вашата самодоверба и работете на нејзино зацврстување за цело време.
  • Мотивација – при дефинирање на аспирациите, потребна е и мотивација. Мотивација од самите себе, но и од вашата најблиска околина. Затоа, секоја аспирација искомуницирајте ја со луѓето на кои им верувате, нивната мотивација ќе ви биде повеќе од потребна во иднина.
  • Уникатни – бидете уникатни во вашите желби. Уникатноста мора да ја врзете и со вашето опкружување, но и со вашата
  • Визија – без визија, нема иднина! Секој од нас мора да има визија каде се гледа себе си, сам, со фамилијата, со пријателите… луѓето без визија, се луѓе без никакви аспирации!
  • Креативност – во дефинирање на изборот… за остварување на изборот!

 

Како што поминуваме низ животот и работењето за остварување на соништата, знаејќи кои сте и кои се вашите аспирации, ќе бидат клучни во остварување на целите. Да се стане она што ви била аспирацијата – не е лесно, но без неа вие сте како вонземјанин на планетава, човек без компас. Потребна е голема храброст, упорност и цврсто верување во себеси.

Со успех во промените

@kalin.babusku

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*