TOW#454 – Квалитет на изработка

 

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

„Не дека сум против гасоводот, туку страв ми е како ќе биде изведен, знаејќи го нашиот менталитет, ќе биде направен со лош квалитет”.

„Леле, страв ми е да се возам по новиве патишта, којзнае како се направени и со каков квалитет!“

„Сакаме да купиме стан, но страв ни е како се направени, гарант некаде намалиле на квалитет”.

Во последниве години, сè почесто ги слушам овие забелешки и многу други поврзани пред сè за квалитетот на изработката на работите. Луѓето изгубија верба дека кај нас може да има нешто квалитетно направено, па и тие што прават квалитетни работи се ставени под знак прашалник!

Искрено речено, не верувам во концептот (барем не во поново време) дека купувачот е секогаш во право, но тука се работи за еден повисок момент, недоверба во квалитетот на изработката на кое било ниво и за која било изработка! Дека секогаш ќе има луѓе кои ќе негодуваат, ќе има и тоа сите си го знаеме, но дека недовербата во квалитетно изработени работи е на многу високо ниво и треба да се намали И ТОА ПОД ИТНО!!!

Ова што сега се случува, не е на арно и импликациите што може да ги има се многу големи. Сето ова влијае на:

  • Довербата – како се намалува квалитетот на продуктите/сервисите што ги нудите, така се намалува и довербата кон вас, вашиот бизнис и сè што е поврзано со вас. Сето ова може да има огромно влијание врз вашиот профит/приход, па сега вие мислете му ја!
  • Мислењето за вас – лош квалитет во изработка на работите многу зборува за вас самите, без оглед дали работите во/за јавна институција или во/за приватен сектор. Кога ќе се знае дека вие нудите лош квалитет, тоа се одразува на целокупниот ваш живот!
  • Приход – лош квалитет, лоша репутација, намален приход, банкрот!
  • Иднината ваша – се ова погоре напишано, влијае на вашата иднина и иднината на вашите најблиски.

 

Знаете како, она што ќе го испорачате, тоа зборува за вас. Ако сакате да зборат лошо за вас, а со тоа и самите да си направите штета на вашиот живот, но и на вашите најблиски, тогаш продолжете така. Ако сакате да биде спротивното, тогаш уште веднаш излезете од стакленото ѕвоно во кое живеете и направете промена. Подобрето го квалитетот на вашиот живот, преку подобар квалитет во работите/сервисите кои ги нудите!

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*