TOW#454 – Квалитет на изработка

 

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

 

„Не дека сум против гасоводот, туку страв ми е како ќе биде изведен, знаејќи го нашиот менталитет, ќе биде направен со лош квалитет”.

„Леле, страв ми е да се возам по новиве патишта, којзнае како се направени и со каков квалитет!“

„Сакаме да купиме стан, но страв ни е како се направени, гарант некаде намалиле на квалитет”.

Во последниве години, сè почесто ги слушам овие забелешки и многу други поврзани пред сè за квалитетот на изработката на работите. Луѓето изгубија верба дека кај нас може да има нешто квалитетно направено, па и тие што прават квалитетни работи се ставени под знак прашалник!

Искрено речено, не верувам во концептот (барем не во поново време) дека купувачот е секогаш во право, но тука се работи за еден повисок момент, недоверба во квалитетот на изработката на кое било ниво и за која било изработка! Дека секогаш ќе има луѓе кои ќе негодуваат, ќе има и тоа сите си го знаеме, но дека недовербата во квалитетно изработени работи е на многу високо ниво и треба да се намали И ТОА ПОД ИТНО!!!

Ова што сега се случува, не е на арно и импликациите што може да ги има се многу големи. Сето ова влијае на:

  • Довербата – како се намалува квалитетот на продуктите/сервисите што ги нудите, така се намалува и довербата кон вас, вашиот бизнис и сè што е поврзано со вас. Сето ова може да има огромно влијание врз вашиот профит/приход, па сега вие мислете му ја!
  • Мислењето за вас – лош квалитет во изработка на работите многу зборува за вас самите, без оглед дали работите во/за јавна институција или во/за приватен сектор. Кога ќе се знае дека вие нудите лош квалитет, тоа се одразува на целокупниот ваш живот!
  • Приход – лош квалитет, лоша репутација, намален приход, банкрот!
  • Иднината ваша – се ова погоре напишано, влијае на вашата иднина и иднината на вашите најблиски.

 

Знаете како, она што ќе го испорачате, тоа зборува за вас. Ако сакате да зборат лошо за вас, а со тоа и самите да си направите штета на вашиот живот, но и на вашите најблиски, тогаш продолжете така. Ако сакате да биде спротивното, тогаш уште веднаш излезете од стакленото ѕвоно во кое живеете и направете промена. Подобрето го квалитетот на вашиот живот, преку подобар квалитет во работите/сервисите кои ги нудите!

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*