TOW#452 – Заднината на успехот

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментарите за совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

Да не навлегуваме филозофски во темава, за тоа што значи успех, но генерално е прифатено дека кога ќе споменеме, дека некој направил успех или е успешен, мислиме на тоа дека тој или таа успеале да постигнат некоја повисока цел, намера. Кога велам успех, мислам повеќе и на некој регионален или интернационален успех. Успех кој не може секој така лесно да го оствари. Успех на некој спортист, актер, претприемач или кој било друг професионалец којшто успеал да се истакне од мнозината и да постигне несекојдневен резултат.

Кога ќе видиме или прочитаме за некој што постигнал таков успех, кај нас се развива чувство на восхит, позитивна емоција, поддршка или можеби се развива негативна емоција, љубомора и завист. Како тие го постигнале тоа, а ние не!? Можеби некој, кој чита мотивациски пораки, ќе си рече „можеби треба повеќе да сонувам, бидејќи мудрите велат, ако сонуваш повеќе, поголеми се шансите да ти се остварат соништата”.

Некои луѓе сонуваат за успех, додека, пак, други се будат и

работат напорно за него”.

Наполеон Хил (автор)

Само со сонување ништо не се постигнува. Ако не се измачиме, откажеме, жртвуваме за голем дел од нашата слобода, желби и уживање, тешко да постигнеме каков било успех.

Кога ги гледаме успешните луѓе, ние само го гледаме нивниот краен резултат, врвот на планината. Но, она што е во заднина и што тие сè направиле за да го постигнат тој резултат, никој не го гледа и не го зема предвид. За да постигнеме некој поголем успех потребно ни е: детерминација, пасија, труд, дисциплина, соочување со стравови, храброст, жртва, непреспиени ноќи, болка, постојана надоградба, планирање, трпение, пот, мотивација, загуба, издржливост, психа, однос со другите, тага, тактичност, фокус, тренинг, тренинг, тренинг и многу други работи.     

 

 

Можеби познати ви се приказните за некои успешни луѓе што постигнале нестандардни резултати во нивниот живот, но еве да напоменеме некои од нив:

Џ. К. Ролинг (авторка на Хари Потер) – самохрана мајка која живеела од социјална помош. Немала пари да ги копира примероците што ги праќала до издавачите и морала самата да ги препишува сите копии. Била одбивана 15 пати од издавачите, во рок од 2 години. На крајот, нашла некоја мала издавачка куќа која се сложила да ја издаде книгата, но ѝ рекле да си најде и дополнителна работа, бидејќи никој не живеел од пишување на детски книги. Таа е првиот автор на книги којшто заработил повеќе од 1 билион долари.

Колонел Сандерс (ланец на ресторани KFC) – отворил свој ресторан на 40 години, каде што за прв пат нудел рецепти (храна) од пилешко месо. Го изгубил својот ресторан во пожар. Отворил нов, но морал да го затвори поради почетокот на Втората светска војна. После војната тој пробал да продава франшиза од својот ресторан, со цел да најде партнер со кој ќе може да го шири својот бизнис. Бил одбиен 1009 пати. На возраст од 65 години пробал да изврши самоубиство, бидејќи се чувствувал бесполезен и немал повеќе желба за живот. Денес KFC е втор ланец по големина во светот, со свои 18.000 ресторани во 118 земји.

Џим Кери (актер) – како дете живееле со неговите родители во трејлер (комбе), бидејќи неговите немале пари да си дозволат друго живеалиште. На 10- годишна возраст морал да работи полно работно време (8 ч) после школо, со цел да помогне финансиски на своите родители. Дополнително се борел и со својата дислексија, поради што имал голем проблем на училиште. На 16 г. го откажал школото со цел целосно да се посвети на комедијата-актерството. Во екот на својата популарност, тој потпишувал договори од 20 милиони долари за филм.

Има уште голем број успешни луѓе и нивни приказни кои се навистина за почит. Но, она што ги прави сите нив инспиративни и единствени се сите оние карактеристики погоре споменати во текстот, како и жртвата што тие ја дале за да го постигнат тој успех.

Ако сте подготвени да го одите нивниот пат, тогаш успехот ви е неминовен.

 

Со успех во промените,

 

Петар Лазаров

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*