TOW#447-Станување од кревет

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментаритеза совети, можете да ги пишувате на: Tip Of The Week Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

“Dysania” is the state of finding it hard to get out of bed in the morning.

Пред некој ден го прочитав ова на Твитер (преземено од @Fact) и сисенајдоввоовааситуација, нознам и деканесумединствен, затоашторечисисекојмисепожалилдекаимапериодивоживототкогаедноставнонемусестануваодкревет. Штосеоднесувадоовојпериододгодината, незнамдали е дотоплотоилидека е периоднаодморили, пак,нештодруго, нонаутро ми е некакотешкодастанам.

Поттикнат од ова, но и од предходно, почнавдасепрашувамсебеси,што е проблемот,пасфативдекакајменесе миксодповеќепричини, баремзапериодов (топло, одмори, порелаксиранонаработаитн.), ноовааситуацијамезаинтригира.

Прво, да напишам неколку реда што може да бидепричина за тоа зошто не ви се станува од кревет, па тоа може да бидат од умор, не ја сакате работата, мрзеливи сте, болест (психичка или физичка), и друго…Но, секако, најважно е прво да се фокусирате на причините, па после тоа како да станете од кревет насмеани, односно да не ги мразите сите околу вас:

  • Планирајте го наредниот ден однапред – доколку можете, направете план за наредниот ден уште од вечерта. Со тоа ќе знаете зошто треба да станете веднаш и да започнете со извршување на обврските кои сами сте си ги дале.
  • Светлина – не дозволувајте да спиете во темна просторија, затоа што тоа во текот на утрото ви дава чувство дека надвор е сè уште темно
  • Аларм – едно време го мразев алармот на саатот што ме будеше сè додека не најдов опција дека може да ме буди и некоја песна што ја сакам…сега, многу често знам да си нагодам некоја музика која во тој период ме расположува, колку толку!
  • Консумирање храна–велат дека консумирање храна веднаш пред спиење не е добро за сонот и дополнително влијае на уморот од сабајле, а дополнително на тоа е и тешката и мрсната храна. И така е, од искуство ви зборувам. Но, од искуство ви кажувам, дека консумирање на вода пред спиење е добро, но и премногу вода ќе ве тера да станувате во текот на ноќта и после тоа сабајлето сте ненаспани.
  • Алкохол и кофеински пијалаци – од искуство кажувам, треба да ги избегнувате или ако веќе ги консумирате (алкохол навечер), тогаш бидете подготвени дека станувањето следниот ден ќе ви биде навистина тешко!
  • Телефон – избегнете телефон пред спиење или, ако сакате да се одвикнете, направете го екранот на телефонот црно-бел, ќе ви помогне. Мене ми помогна иако на почеток беше чудно.
  • ТВ – во собата за спиење никако ТВ, тоа само уште повеќе го одложува периодот на заспивање, а тоа влијае на утрото…
  • Порано од предвиденото – ако веќе никако не можете да се натерате да станете, наместете го алармот да ѕвони порано отколку што треба. Така ќе си дадете можност за да „поспиете” или „полежите” уште малку пред да станете.

 

Но, сепак, најважна причина поради која не ви се станува од кревет, понекогаш може да биде и само од умор или едноставно, да не ми се станува од кревет и сакам да го преспијам/прележам денот. Но што и да е, ви посакувам добро утро!

 

Со успех во промените

@kalin.babusku

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*