TOW#445 – Работење од далечина

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето лично и професионално работење.Коментаритеза совети, можете да ги пишувате на: www.facebook.com/tipoftheweekPriracnik Како сублимат на првите 100 совети издадени се единствените прирачници за личен и професионален развој.

Сите ние сакаме да работиме од далечина, а при тоа да бидеме продуктивни. Секоја компанија сака да има такви луѓе кои ќе може да работат од надвор, а сепак да ги извршуваат работите на време.

Но, на секого и секогаш им се поставува истото прашање, како да се биде продуктивен при таков начин на работење? Секако, да се имаат одговорите на ова прашање не е едноставно, а да беше така, тогаш најголемиот број компании ќе имаа такви луѓе во својата средина. Јас може да споделам некои работи кои до сега ги имам искусено во соработка со такви луѓе, но и од наше лично искуство (практично и теоретско) за соработка со фирми:

  • Средби – зависно од динамиката на работата, потребни се неделни и месечни средби. На почетокот, потребно е да се гледате барем еднаш неделно, додека работите не добијат некој тек, за да после тоа се пренесат тие средби на еднаш месечно.
  • Фокус – сите инволвирани во работата треба да бидат максимално фокусирани на работата што ја работат. Не е проблем во текот на денот да се работат неколку работи, но кога го работиш тоа што треба во тој момент, тогаш биди фокусиран. Ова го потенцирам затоа што најчесто работењето од далечина се поврзува со работа од дома, а сите знаеме дека кога си дома, и дома има и многу „домашни” работи што знаат да те дефокусираат.
  • Подготовка – иако работите од далечина, подгответе го умот дека работите!! Не сте дома, туку сте на работа која во моментот ви е дома. Ако сте рекле дека ќе работите од дома, тоа не значи дека сте дома, туку сте на работа, но сепак дома. Па така, кога ќе станете, подгответе се како за на работа, дотерајте се и одите на работа (читај: дома во некоја друга соба)… не да седите по домашна облека или разбушавени.Зарем така би оделе на работа?
  • Мониторинг – бидејќи се работи за работа од далечина, тогаш е убаво да се искористат некои од денешниве алатки (некои и се бесплатни) за да се дефинираат задачи кои треба да се завршат на дневно ниво, со мониторинг на нивното завршување, и дефинирање на задачи на неделно/месечно ниво.
  • Комуникација – со ваков начин на работа, потребна е почеста комуникација. Денеска комуникацијата е повеќе од достапна и треба да се искористат сите тие алатки за да може почесто да се слушате/гледате.

Ете, како што може да видите, работењето од далечина може да е едноставно, но и не е така како што изгледа. На крај, сè се сведува на посветеноста на луѓето кои се најмени да работат од далечина, нивната искрена намера навистина да бидат лојални и да го завршат она за што е договорено, но и на довербата и отвореноста на другата страна за нови предизвици и начини на соработка.

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

Вести

Коцијанчич не сака да се меша во владеењето на правото во Република Македонија

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич уште еднаш повтори дека не може да коментира судски процедури кои се во тек и дека некои работи не се во надлежност на ЕУ. – Реагиравме, рековме дека се […]

Вести

Меј: Не сум „модерен Невил Чемберлен“

Британската премиерка Тереза Меј ги отфрли денеска обвинувањата дека претставува „модерен Невил Чемберлен“, премиер кој една година пред почетокот на Втората светска војна изјавувал дека обезбедил мир со Хитлерова Германија. Некои пратеници од Конзервативната партија […]

Вести

„Сите членови да доаѓаат пред Собрание“, „Сега е моментот” – смс пораки на рочиштето за „27 април“

Со изведување смс и вибер пораки меѓу учесниците на „крвавиот четврток” денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Рочиштето почна со читање […]

No Picture
Вести

Конзервативците собрале доволно потписи за недоверба на Меј, таа тврди дека ќе преброди

Британската премиерка Тереза Мај ги отфрли шпекулациите дека може да биде соборена од премиерската функција поради нејзиниот договор за Брегзит, јави Би-Би-Си. – Ќе го пребродам тоа, рече таа И покрај неколкуте оставки на министри […]

Балкан

Бошњаци иселеници бараат на Брнабиќ да и се забрани влез во БиХ поради изјава за Сребреница

Негирање на геноцидот во Сребреница и искривување на судските факти за најголемото злосторство после холокаустот во Европа претставува намерен и организиран напад врз вистината и правдата, државата БиХ и жртвите, предупреди денеска Конгресот на Бошњаците […]

Вести

Дејвис: Парламентот ќе го отфрли договор на Меј за Брегзит

Поранешниот британски министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека Парламентот ќе го отфрли договорот за Брегзит, а премиерката Тереза Меј ќе мора повторно да го преразгледа. – Мислам дека договорот ќе биде отфрлен од страна […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Интересно

НАСА објави снимки од нов огромен глечер на Антарктикот

Парче мраз сo површинa oд oкoлу 220 километри квадратни, пред еден месец се одвои од глечерот Пајн Ајланд на Антарктикот, соопшти НАСА објавувајќи фотографија направена при движење над огромната ледена површина. Глечерот „трипати поголем од […]

Интересно

НАТО: Опрема што ја носи норвешки снајперист за да преживее (ВИДЕО)

What does a 🇳🇴Norwegian sniper carry with him so he can survive out in the ❄️cold for at least 7 days? #WeAreNATO #Norway #TridentJuncture pic.twitter.com/mRDGlHSLD1 — NATO (@NATO) November 14, 2018

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*