Стогодишен милијардер сè уште секој ден доаѓа на работа

Најстариот милијардер во светот Чанг Јун Чунг од Сингапур има 100 години, но секој ден оди на работа, бидејќи, како што вели дома му било многу здодевно.

Иако ја предаде улогата на извршен претседавач на својот син Тео Сионг Сенг, Чанг вели дека одењето на работа е негова навика.

– Секој ден ги запишувам моите активности во дневник, вели Ланг и дополнува дека претставниците на сите оддели доаѓаат да го видат. За него, тоа е начин за умот да му биде активен и да остане во контакт со компанијата за изградба на бродови, која ја основал во 1967 година.

Тео вели дека татко му го научил дека луѓето треба да ве послушаат не поради авторитетот, не поради моќта или затоа што сте сурови, туку поради интегритетот и квалитетот ќе ве почитуваат, а потоа и послушаат.


Вести

Ратификуван Договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан Трајковски од функцијата директор на Дирекцијата за заштита на лични […]

Вести

ЗНМ: Да се повлече обвинението против Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението против новинарот Томислав Кежаровски. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски соопшти […]

Вести

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба […]