Смарт е првиот бренд којшто целосно преминува на електричен погон


Производителот на автомобили Дајмлер најави дека градското возило Смарт со новиот модел целосно преминува на електричен погон. Ова е првиот тип автомобили што ќе се движи само со погон на батерии.

На Саемот за автомобили Франкфурт, којшто се одржува од 11. до 21 септември, градскиот мини-автомобил ќе се појави со поинаков дизајн и намалена моќност на моторот.

Смарт фор-2 сега го има во облик на купе и кабриолет, а Фор-4 е тој што ќе се движи со целосно електричен мотор, од 60 коњски сили и досег од 159 километри.

Старите мотори на внатрешно согорување ќе завршат в музеј, нагласуваат од компанијата.

Вести

Заев и Мицкоски на лидерска ќе бараат решение за Законот за ЈО

Решение за Законот за јавно обвинителство, со кој се регулира и судбината на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се обидат да најдат премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан […]

Вести

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо. […]

Вести

Владата со осуда за инцидентот пред Конзулатот во Мелбурн

Владата денеска најостро го осуди инцидетот што изутрината се случил пред Конзулатот на Република Северна Македонија во Мелбурн. Група македонски иселеници изутрината се собрале пред македонскиот Конзулат во Мелбурн каде запалиле грчко и бугарско знаме […]