Основачот на Алибаба, Џек Ма на турнеја низ холандските истражувачки институти за следна инвестиција (Фото)ript>

Основачот на Alibaba Group, Џек Ма, ги обиколува холандските истражувачки институции за да ги следи своите интереси во земјоделската технологија, објави хонгконгскиот весник South China Morning Post.


 

Кинескиот милијардер во голема мера беше поинаку толкуван од јавноста, откако јавно го критикуваше регулаторниот систем на Кина во говор минатата година. Неговата империја веднаш се најде под лупа од регулаторите и беше суспендиран блокбастерот од 37 милијарди долари на неговата филијала Ant Group.

Ма, некогаш најпознатиот и најискрен претприемач во Кина, повторно се појави во Хонг Конг каде што се сретна со деловни соработници за време на оброците, изјавуваат извори за Ројтерс.

Тој потоа одлета на шпанскиот остров Мајорка, каде што е закотвена неговата луксузна јахта, што е негово прво патување во странство откако се спротивстави на кинеските регулатори, објавија шпанските весници.

SCMP во сопственост на Alibaba, објави три фотографии на Ма, извори и материјали.

Во нив тој беше виден како носи бела заштитна наметка, а во натписот вели дека ја анализира технологијата за истиснување на алуминиум BOAL Systems.

Милијардерот, кој се пензионираше како претседател на Алибаба во 2019 година, ќе продолжи да ги обиколува европските компании и истражувачки институции вклучени во земјоделската инфраструктура и одгледувањето растенија.

Ма веруваше дека комбинирањето на технологијата што ја истражуваше со Cloud-компјутерот на Alibaba, анализата на големи податоци и вештачката интелигенција може да помогне во модернизацијата на кинеското земјоделство, изјавуваат сведоци за SCMP.

Фотографиите на Ма во посета на оранжерии во источната провинција Жеџијанг, станаа вирални на кинеските социјални мрежи.

Следниот ден, Алибаба соопшти дека ќе инвестира 100 милијарди јуани (15,5 милијарди долари) до 2025 година во поддршка на „заедничкиот просперитет“, станувајќи последниот корпоративен гигант кој вети поддршка за иницијативата за споделување богатство, водена од претседателот Кси Џинпинг.