Оранжериите во Кочани со рекордна потрошувачка на топла вода од системот „Геотерма“


Ниските температури во изминатиот период придонесоа изутрината да биде регистрирана максимална потрошувачка на геотермална вода од системот „Геотерма“ во Кочани. За само два дена испораката достигнала 11,5 илјади кубни метри топла вода дневно, што во комуналното претпријатие „Водовод“, кое стопанисува со системот, го оценуваат како рекордно ниво.

Потребата од топлинска енергија ги натерала корисниците кои се приклучени на цевководот да побараат поголема испорака на количините за да се избегнат последиците од студот. Од “Водовод“ информираа дека со години не била регистрирана толкава потрошувачка, но дека капацитетот на системот е подготвен да одговори на зголемените потреби.

-Најголеми потреби за топла вода во овој период ни пријавуваат стопанските субјекти кај оранжериското земјоделско производство, каде се испорачуваат над 90 отсто од количините. Со оглед што во тек е зимскиот распуст за учениците, нема испорака за загревање на училиштата со геотермалниот ресурс, што значи дека во спротивно потрошувачката би била поголема за уште неколку илјади кубни метри вода. Сепак, цевководот е во исправна состојба и ние можеме да ги испорачаме количините што им се потребни на корисниците, истакна Андреј Киров, директор на КЈП „Водовод“.

Цената на геотермалната вода од системот “Геотерма“ изнесуваше 34,15 денари за кубен метар, а од пред две недели е зголемена за 1,63 денари поради покачувањето на концесискиот надоместок.

Во образложението за поскапувањето за кое одобрение даде и Советот на Општина Кочани, беше речено дека е направено поради промената на  цените на одредени калкулативни елементи што влегуваат во структурата на крајната цена на геотермалната вода, а калкулацијата била во согласност со Тарифникот што во 2012 година беше објавен во Службен весник.

Сепак, дел од корисниците сметаат дека сегашната цена за геотермалната вода е превисока, поради што дел од нив се откажаа од користењето на системот „Геотерма“ и инвестираа во сопствени системи за загревање на оранжериското производство.

Вести

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати […]

Вести

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии. Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев и со лидерот […]

Вести

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина […]