На „Хуавеј“ ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони

На кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеј ќе му треба повеќе време да стане најголем производител на паметни телефони во светот што е цел што првично требаше да се постигне во четвртиот квартал оваа година, изјави еден од челниците на компанијата.

– Ќе бевме најголеми во четвртиот квартал оваа година, но сега сметаме дека тој процес може да потрае подолго, изјави Шао Јанг, главен стратешки директор на Хуавеј Конзјумер Бизнис.

– Хуавеј моментно продава од 500 до 600 илјади паметни теелфони, додаде тој на саемот за технологија во Шангај.

Компанијата во јануари соопшти дека може да стане најголем производител на паметни телефони оваа година дури и без американскиот пазар.

Според истражувачката компанија „Гартнер“, Хуавеј е втор најголем продавач во првото тримесечие зад јужнокорејскиот Самсунг електроникс. Аналитичари проценуваат дека неодамнешните американски санкции може да ја намалат испораката на паметни телефони на Хуавеј дури за една четвртина оваа година и со тоа да се предизвика негово исчезнување од странски пазари.


Вести

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието вечерва ги разреши од функцијата министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и министерот без ресор задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика. Министрите беа разрешени со мнозинство гласови. […]

Вести

Вкупно 12 повредени при експлозија на гас во станбена зграда во Виена (ДПЛ)

Вкупно 12 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена, соопшти вечерва локалната полиција. По експлозијата се урнал дел од зградата, поради што останатите станари […]

Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]