Милион евра субвенции за поддршка на граѓаните за економично и еколошко греење

Жителите на Скопје кои сакаат да се префрлат на еколошко греење и ќе изберат да го заменат стариот систем на цврсти горива со печки на пелети или инвертери можат да добијат поддршка од Град Скопје. За печки на пелети граѓаните може да добијат субвенции и преку Министерството за економија.

Досега се доделуваат субвенциите за купување печки на пелети, а отсега ќе може да добијат поддршка и оние што ќе одлучат да се греат на инвертер-клима. Огласот се очекува да биде објавен в понеделник, по што ќе може да се пријават заинтересираните граѓани.

За секој купен инвертер-клима уред, секој граѓанин кој ќе ги исполни условите за субвенционирање ќе има можност да добие половина од вкупната вредност на уредот, но не повеќе од 15.000 денари. Условите ќе бидат објавени во огласот.

Се очекува со оваа мерка повеќе од 1.300 домаќинства од годинава да добијат можност поевтино да ги затоплуваат своите домови, притоа да придонесат за намалување на аерозагадувањето.

Одлуката да се субвенционираат овие посовремени уреди е донесена врз основа на анализа на Градот што покажува дека интересот кај граѓаните е голем, а со цел да се намалат трошоците на оние што ќе одлучат да го одберат овој начин на затоплување.

Годинава во буџетот на Град Скопје за посовремени уреди за затоплување се предвидени 20 милиони денари, дополнително за печки за пелети се предвидени 15 милиони денари.

Јавниот повик е веќе објавен во јануари, а ќе трае до 30 ноември 2019 година. Може да поднесат барање граѓани кои имаат купено печка на пелети од 7 ноември 2018 година до денот на завршување на повикот. Според условите во огласот, предвидено е да им се надоместат 70 проценти од вредноста, но не повеќе од 30.000 денари со вклучен персонален данок на доход по домаќинство. Повикот се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“

Минатата година беа објавени два повика, а интересот беше голем. Беа доделени во двата наврата субвенции за над 300 граѓани.

Субвенции за печки на пелети, со цел да се приоднесе кон намалување на аерозагадувањето, граѓаните може да добијат и преку Министерството за економија.

За годинава се предвидени 20 милиони денари што ќе се корисистат за надоместување на дел од трошоците за купување печки на пелети, со линеарна распределба по домаќинство, во зависност од пристигнатиот број барања, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство.

Субвенции може да добијат лица што досега не користеле средства од Буџетот на Република Македонија за купување печки на пелети во својот дом и имаат купено во своите домови печки на пелети во периодот од 1 јануари 2019 година до завршување на јавниот оглас.

Јавниот оглас ќе биде објавен во третиот квартал од 2019 година и ќе биде отворен во времетраење од 30 дена.

Субвенцијата има за цел да ги мотивира граѓаните кои ги загреваат своите домови со печки што користат огревно дрво, нафта и други скапи и нееколошки енергенти да ги заменат со многу поевтините и поеколошките системи за затоплување.

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*