Кинескиот трговски суфицит во мај надминал 60 милијарди долари


Кинескиот трговски суфицит во мај надминал 60 милијарди долари - МИА

Пекинг, 4 јули 2020 () – Кинескиот трговски суфицит во надворешната трговија во мај изнесувал околу 60 милијарди американски долари (424 милијарди јуани), се наведува во официјалните статистички податоци на кинеските служби.

Приходите од трговијата изнесувале 1,59 трилион јуани, а расходите 1,17 трилион јуани, соопшти Државната управа за девизи, пренесува Кинеското меѓународно радио (ЦРИ).

Приходите од трговија со стоки биле 1,46 трилион јуани, а расходите 965 милијарди јуани. Трговскиот суфицит достигна 494,2 милијарди јуани.

Трговскиот дефицит во услугите истовремено изнесувал 70,2 милијарди јуани.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

Скопје, 3 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2. […]

Џафери ќе ја води конститутивната седница - МИА
Вести

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Скопје, 3 август 2020 () – Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра […]

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита - МИА
Вести

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита

Скопје, 3 август 2020 () – Ковид-19 предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*