Интел претстави нови процесорски чипови


Корпорацијата Интел претстави нови процесорски чипови за персонални компјутери и соопшти дека суперкомпјутерот што и помага на американската влада да го изгради ќе достигне двојно поголема брзина од претходно очекуваното.


 

Интел работи на враќање на водството во производството на најбрзите компјутерски чипови откако ја загуби титулата од ривалите како Advanced Micro Devices и Apple Inc, кои користат надворешни партнери за да ги направат своите чипови. Интел со седиште во Санта Клара, Калифорнија го објави ова на настан чија цел беше да ги убеди развивачите на софтвер да напишат код за неговите чипови.

Интел покажа верзии на својата 12-та генерација на Intel Core чипови за компјутери, познати по нивното кодно име Alder Lake. Компанијата соопшти дека линијата на производи на крајот ќе вклучува 60 различни чипови наменети за 500 модели на компјутери од различни производители, од тенки лаптопи до поголеми машини наменети за гејмерите.

Компанијата соопшти дека испорачува 28 верзии на чипот до производителите на компјутери, со „широка достапност“ почнувајќи од 4 ноември.

Интел, исто така, рече дека Аурора, суперкомпјутерот што го гради со Националната лабораторија Аргон на американското Министерство за енергетика за работа со вештачка интелигенција во предградието на Чикаго, ќе биде двојно побрз од првично планираното. Тој ќе надмине 2 егзафлопи, што значи способност да изврши 2 квинтилиони – или 2.000.000.000.000.000.000 – пресметки во секунда.

Фирмата првично се обврза да го испорача компјутерот вреден 500 милиони долари оваа година со 1 егзафлоп перформанси, но доцнењата во производството го принудија да ја одложи испораката до следната година. Во меѓувреме, претставниците на Argonne ги искористија ривалите на Интел Nvidia Corp и AMD за помал систем изграден од Hewlett Packard Enterprise – како тест систем за да продолжат да развиваат софтверски технологии за одложената машина.