„Ериксон“ ќе плати 1,2 милијарди долари казни заради корупцијаШведскиот телекомуникациски гигант Ериксон се изјасни за виновен за корупција и се согласи да плати повеќе од една милијарда долари, се вели во соопштението на Министерството за правда на САД.

Министерството посочува дека Ериксон се согласил со Обвинителството во врска со обвинение поднесено во судот во Њујорк.

Ериксон е еден од најголемите светски производители на опрема за мобилна мрежа во светот. Компанијата соопшти дека во септември издвоила 1,2 милијарди американски долари за да се покријат можните казни за истрагата на САД.

Износот од 1,2 милијарди американски долари вклучува казна од 520 милиони американски долари што ќе му се исплати на Министерството за правда, додека 540 милиони долари ќе бидат исплатени на американската Комисија за хартии од вредност.

Министерството за правда на САД соопшти дека корупцијата се однесува на пет земји – Џибути, Кина, Виетнам, Индонезија и Кувајт.


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Вести

Митревски: Имам крунски доказ дека Димовски е нелегитимен претседател на ССМ

– Поранешниот лидер на ССМ и акуелен претседател на Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетика Живко Митревски бара од Владата, премиерот, министерот за труд и социјална политика и вицепремиерот за борба против […]