„Ербас“ планира тужби против неажурните авиокомпании


„Ербас“ на принуден одмор испраќа 3.000 работници - МИА

Париз, 6 јуни 2020 () – Европскиот производител на авиони, конзорциумот „Ербас“ е подготвен да ги тужи авиокомпаниите што одбиваат да ги исполнат своите обврски од склучените договори и да ги преземат нарачаните авиони, изјави денеска директорот на компанијата Гијом Фори, објави црногорскиот портал Банкар. ме

Производителот на авиони и компаниите за изнајмување авиони добиле бројни барања од авио-компаниите да ги одложат испораките поради генералниот пад на побарувачка во воздушниот сообраќај.

Фори уште кажа дека некои авиокомпании, што не сакаше да ги идентификува,  ги отфрлале неговите повици за време на кризата со коронавирусот, но изрази надеж дека и со нив ќе се постигне компромис.

Компанијата „Катар ервејс“ неделава ги предупреди „Ербас“ и американски „Боинг“ да ги одложат испораките или ќе ја загубат довербата кај клинетите и можноста за натамошен бизнис.

 


Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати - МИА
Вести

Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати

Скопје, 11 јули 2020 () – Сто деведесет и девет нови случаи на заболени се регистрирани изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се во Скопје – 90. Оздравени се 120 лица, а од болеста […]

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки во пресрет на изборите на 15 јули - МИА
Вести

В понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Скопје, 11 јули 2020 () – Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13 јули во рамки на […]

На Кипар нема нов случаи на Ковид-19, вo Грција 19 - МИА
Вести

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Скопје, 11 јули 2020 () – Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени од почетокот на епидемијата, […]