Бренсон ќе ја истражува Голема сина дупка во Белизе

Милијардерот и основач на авиокомпанијата „Вирџин“, Ричард Бренсон се придружи на нова мисија, која има за цел да ја реши најголемата мистерија на океаните, Големата сина дупка во Белизе.

Бренсон заедно со Фабијан Кусто, внук на истражувачот Жак Кусто, ќе се обидат да откријат што се наоѓа на дното на Големата сина дупка, која е широка 300 метри, а длабока околу 125 метри.

Големата сина дупка откриена е во 1971 година од страна на Жак Кусто.

Речиси половина век подоцна Големата сина дупла стана хит помеѓу нуркачите, но и понатаму е неистражена.

Се претпоставува дека Големата сина дупка некогаш била пештера, додека се уште била на копно.

Големата сина дупка ќе се истражува со помош на специјална подморница.

Истражувањето денеска ќе се емитува во живо на каналот Дискавери.


Бизнис

Протест на технолошкиот вишок на „Еурокомпозит“- По две години ништо не е решено

Работниците прогласени за технолошки вишок кои се уште чекаат да им бидат исплатени отпремнините од прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска се собра на протест во центарот на Прилеп. Тие бараат одоговор за состојбите во фирмата и […]

Бизнис

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните набавки спроведени во периодот јули-декември 2018 година. Во извештајот на Центарот […]

Вести

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска. Одговорна за односи со […]