Земјотресот во Турција во живо во неколку ТВ студија (видео)


Моментите од силниот земјотрес што вчера ја погоди Турција и во кој загинаа најмалку 22 лица, беа забележени во живо на некои турски телевизиски програми.

На социјалните мрежи се појавија снимки од ТВ студијата, кои емитуваа програми во тој момент. Учесниците во програмата започнаа сериозно да се лулаат на столчињата, видно збунети.

Земјотресот со јачина од 6,9 степени ја погоди турската провинција Елзиг, а беше почувствуван и во соседните земји, Сирија, Либан и Иран.

Моментот на земјотресот е снимен и во други објекти, објавен на Твитер.

Бројот на загинати се зголеми на 22, а се проценува дека уште најмалку толку се заробени под урнатините.

Според најновите податоци, повредени се над 1.030 лица, а екипите за спасување трагаат по исчезнати лица на три локации.


Вести

Расте бројот на инфицирани со Ковид-19, но засега нема поригорозно ограничување на движењето на граѓаните

– Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на вкупно заболени досега достигна 329, од кои 12 се излекувани, а деветмина починаа. Властите […]

Вести

Минимална плата и дополнителни кредити за приватниот сектор за зачувување на работните места и ликвидност

– Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на […]

Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]