Заврши протестот на средношколците во Белград

Протестниот собир на учениците од Филолошката гимназија во Белград заврши, а демонстрантите побараа во рок од 48 часа да биде ослободен Павле Цвејиќ и да биде избришано неговото досие.

Средношколците истакнаа дека доколку Цвејиќ не биде ослободен повторно ќе има протест на кој ќе учествуваат учениците од сите училишта во Белград.

Демонстрантите истакнаа дека „политичката определба не смее да влијае врз образованието“ и дека Цвејиќ е уапсен „поради политичката определба и граѓанското право да протестира“. Тие исто така наведоа дека „секој ден ќе изнајдат начин за да се солидаризираат“ со Цвејиќ.

Средношколците тврдат дека нивниот другар е бесправно уапсен бидејќи учествувал на протестите и е осуден на 30 дена затвор. Тие потенцираа дека не се собраа ниту поради власта ниту поради опозицијата, туку да му пружат поддршка на Цвејиќ.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]