За само една година цените на недвижностите во Хрватска пораснаа за 10 отсто– Цените на невижностите во Хрватска минатата година пораснаа за 10 отсто, што ја смести земјата на трето место во Европа според поскапувањето на метар квадратен станбен простор.

Податоците на хрватските власти покажуваат дека најскапи се недвижностите во Дубровник, Сплит и Загреб, а најевтини во Вуковар и Славонски Брод, јави дописникот на МИА од Загреб.

Според поскапувањето на недвижностите во Европа, пред Хрватска се само Унгарија и Луксембург.

Загреб како главен град и економски центар е атрактивно место за вложување во градбата на нови станови. Во овој момент таму се градат над 1000, а големите инвестии ги кранаа цените на становите, кои сега изнесуваат над 2000 евра за метар квадратен.


Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Регистрирани 141 случај со Ковид-19, еден починат, 94 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 случај со Ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-2, Гевгелија-5, Струмица-10, Крива Паланка-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-3, Виница-3, […]

Вести

Пендаровски и Пахор во Охрид на показна вежба на армиските специјалци

– Претседателите на Северна Македонија и на Словенија Стево Пендаровски и Борут Пахор денеска го посетија Кампот за обука на вода на Армијата на Република Северна Македонија, од каде ја следеа показната вежба на припадниците […]

Вести

Бројот на новозаболени од КОВИД-19 не се намалува, надлежните апелираат на почитување на мерките

– Во текот на минатата недела бројката на нови случаи на КОВИД-19 се движеше околу десет проценти од тестираните и во најголем дел на дневно ниво таа беше трицифрена, со исклучок на вторникот кога од […]